Reklama

Reklama

Tusk: Zakończenie prac na Narodowym 30 listopada

Budowa Stadionu Narodowego w Warszawie ma się zakończyć 30 listopada - poinformował premier Donald Tusk na konferencji prasowej, zorganizowanej na głównej polskiej arenie piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku.

- Nie ma żadnych wątpliwości, że Stadion Narodowy będzie gotowy z odpowiednim wyprzedzeniem przed Euro 2012" - podkreślił premier, dodając, że "każdy, kto twierdzi inaczej, mija się z prawdą".

Szef rządu uważa, że w wielu przypadkach nawet zbyt krytyczne podejście komentatorów krajowych do postępów inwestycji związanych z Euro 2012 powinno przynieść pozytywne efekty. - Rolą mediów jest pokazywanie przypadków, które wymagają interwencji. Czasami jest dobrze dla wykonawców, gdy media przesadzają z niepokojem i krytycyzmem, gdyż to ich mobilizuje - powiedział Tusk.

Reklama

Premier wyjaśnił, że w Stadion Narodowy i w najbliższe okolice zainwestowano około 2 miliardów złotych, natomiast koszt naprawy wadliwie wykonanych schodów to około 8 milionów złotych. Tusk dodał, że wykonawca zapewnił go, iż ich naprawa nie będzie miała żadnego wpływu na opóźnienie zakończenia budowy.

Tusk podkreślił również, że koszty kontraktowe budowy Stadionu Narodowego, wbrew wielu obawom, nie zostaną przekroczone. - Rzeczywiście nie wszystko idzie, jak planowaliśmy, będą "wpadki" i opóźnienia. Po to jesteśmy, żeby na nie reagować. Ale przy tak dużych inwestycjach problemy mają wszyscy, zatem może lepiej nie tylko krytykować, ale razem poszukać sposobów ich rozwiązania - mówił.

Ocena UEFA dotycząca stanu naszych przygotowań jest zdecydowanie lepsza niż komentatorów krajowych - zauważył premier. Szef rządu poinformował także, że po ostatnich konsultacjach zdecydowano, iż za ostatni etap budowy odpowiadać będzie PBG Hydrobudowa. Umowa z niemiecką firmą Alpine nie została zerwana, konsorcjum budujące stadion pozostaje w niezmiennym składzie, ale teraz liderem całej grupy Alpine - Hydrobudowa - PBG będzie właśnie PBG Hydrobudowa.

- Nowy lider budowy jest partnerem, z którym znajdujemy wspólny język, uważam, że termin zakończenia prac - 30 listopada - będzie dochowany. Jest bardzo ważne, aby Polacy pokazali, że potrafią tak wielką inwestycję zakończyć - mówił premier, dodając jednak, że nie jest jego rolą komentowanie i ocenianie wzajemnych relacji w konsorcjum budowlanym.

Obecny na konferencji prasowej minister sportu i turystki Adam Giersz powiedział z kolei, że mecz towarzyski Polska-Niemcy, który miał być rozegrany na Stadionie Narodowym 6 września, powinien odbyć się w Gdańsku. - Organizatorem jest Polski Związek Piłki Nożnej, tam należy oczekiwać odpowiedzi. Ja uważam, że oba zespoły powinny zagrać na stadionie w Gdańsku, który do tego czasu będzie chyba gotowy - mówił minister.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL