Reklama

Reklama

Trener Bogusław Baniak zwiedza świat. Został dyrektorem sportowym outsidera w Uzbekistanie

Bogusław Baniak - były szkoleniowiec m.in. Pogoni Szczecin, Lecha Poznań czy Warty Poznań - zaczyna bić wszelkie rekordy w kwestii globtroterstwa. Po okresie pracy w Afryce teraz przenosi się do Azji. Został dyrektorem sportowym Turona Jajpan w Uzbekistanie.

Trzeba się sporo nagimnastykować, by znaleźć bardziej egzotyczne kierunki pracy niż te, które wybiera Bogusław Baniak. W latach 2015-2017 był dyrektorem reprezentacji Burkina Faso w zachodniej Afryce, prowadząc jednocześnie reprezentację juniorów tego kraju. Teraz odnalazł się po kilku latach przerwy na rynku piłkarskim jako zaskakujący dyrektor egzotycznego klubu Turon Jajpan (Yaypan).

Bogusław Baniak w Uzbekistanie

To klub, który jest beniaminkiem uzbeckiej ekstraklasy. Ta liga rozpoczęła rozgrywki sezonu 2021 (gra się systemem wiosna-jesień) i Turon Jajpan zajmuje w niej ostatnie, 14. miejsce w lidze z jednym punktem w trzech meczach. A to pierwszy w dziejach sezon tego klubu w najwyższej klasie rozgrywkowej Uzbekistanu, w której prowadzi Pachtakor Taszkent przed Sogdana Jizzakh i Bunyodkorem Taszkent. 

Trenerem zespołu jest Murod Ismoiłow. W kadrze Turonu znajduje się kilku obcokrajowców - Białorusin, Tadżyk, dwaj Serbowie i piłkarze z Ghany oraz Korei Południowej. Kadrę wycenia się na około 3,5 mln euro.

Reklama

Bogusław Baniak to niegdyś piłkarz Pogoni Szczecin i greckiego klubu Pierikos Katerina. Bardziej znany jest jako trener, który w 1992 roku debiutował w Pogoni Szczecin i kilkukrotnie ją prowadził. Był potem szkoleniowcem Amiki Wronki, Stali Rzeszów, Stilonu Gorzów, Błękitnych Stargard, Chemika Police, Odry Opole, Kujawiaka Włocławek, Zawiszy Bydgoszcz, Motoru Lublin, Miedzi Legnica, Floty Świnoujście czy ostatnio Górnika Łęczna.

Szczególną sławę zdobył jako trener ekip poznańskich - Lecha i Warty. Kolejorza wprowadził z powrotem do ekstraklasy w 2002 roku po jego krótkim pobycie w drugiej lidze. Wartę Poznań prowadził kilkukrotnie, zarówno w drugiej, jak i pierwszej lidze - po raz ostatni w 2011 roku. Jego wychowankiem jest obecny trener warciarzy, Piotr Tworek.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL