Reklama

Reklama

​Szwedzka Federacja Piłkarska oskarżona o dyskryminację

Szwedzka Federacja Piłkarska (SvFF) została zgłoszona do ombudsmana ds. dyskryminacji. Powodem jest domniemanie nierównego wynagradzania kobiet i mężczyzn za grę w reprezentacji i przyznawanie różnych premii za wyniki.

Rzecznik biura ombudsmana Clas Lundstedt potwierdził na antenie kanału telewizji publicznej SVT, że zgłoszenie wpłynęło i będzie bardzo poważnie rozpatrywane. - Jest pierwszym tego typu w historii istnienia urzędu - poinformował.

Według szwedzkich mediów jest to przełom i można spodziewać się, że w najbliższym czasie nastąpi lawina podobnych oskarżeń pod adresem innych federacji sportowych. Powodem zgłoszenia jest odmowa SvFF podania wysokości premii za brązowy medal mistrzostw świata, które wywalczyła kobieca reprezentacja.

Sprawę zgłosiła znana kryminolog i wykładowca uniwersytecki Nina Rung. Jak podkreśliła, "SvFF nie chciała, pomimo wielu zapytań, ujawnić wynagrodzeń kobiet za grę w drużynie narodowej ani wysokości premii za wyniki, co w przypadku mężczyzn zwykle chętnie i otwarcie podawała".

Reklama

Jej zdaniem oznacza to, że kobiety otrzymają za swój sukces zaledwie ułamek tego, co wypłacone zostałoby piłkarzom. - Szwedzkie prawo od 1979 roku zakazuje dyskryminacji płacowej ze względu na płeć i w ten sposób jest ewidentnie łamane przez SvFF - powiedziała Rung.

Zbigniew Kuczyński

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama