Reklama

Reklama

Superliga. Kary nałożone przez UEFA są niezgodne z prawem

Kluby założycielskie projektu Superligi opublikowały dziś komunikat mówiący o kolejnym wyroku sądu. Wynika z niego, że UEFA musi wycofać się ze wszystkich działań i kar podjętych przeciwko zespołom zaangażowanym w powstanie nowego projektu piłkarskiego.

W komunikacie opublikowanym na stronach Realu Madryt, Juventusu oraz FC Barcelona przekazano, że szwajcarski sąd ponownie orzekł o braku możliwości karania klubów zaangażowanych w powstanie Superligi.

Ma to być działanie niezgodne z prawem i sąd zobligował UEFA do unieważnienia wcześniej przyznanych grzywien i pozostałych ograniczeń wobec ukaranych drużyn. Chodzi głównie o kluby, które wcześniej wycofały się z projektu i otrzymały m.in. karę pięciu proc. mniejszych przychodów z gry w europejskich pucharach. 

Co więcej kluby założycielskie zapowiedziały, że sprawę monopolistycznej roli organizacji w świecie piłki nożnej zbada Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej w Luksemburgu.

Superliga. Kolejne orzeczenie sądu! Co teraz zrobi UEFA?

Reklama

- Pozycja monopolistyczna, w konflikcie interesów, niszczy piłkę nożną i jej równowagę konkurencyjną - można przeczytać w oświadczeniu. 

- Cieszymy się, że w przyszłości nie będziemy już narażeni na kolejnej groźby UEFA. Naszym celem jest dalsze rozwijanie projektu Superligi w sposób konstruktywny i oparty na współpracy. 

Superliga została powołana do życia 19 kwietnia i jej celem było stworzenie rozgrywek podobnych do Ligi Mistrzów, jednak z zasadami finansowania, które pozwalałby zaangażowanym klubom na osiąganie większych zysków. Po wyrazach sprzeciwu ze świata piłki nożnej, Superliga upadła po zaledwie kilkudziesięciu godzinach. 

UEFA początkowo zapowiadała nawet wykluczenie zaangażowanych drużyn z europejskich rozgrywek, lecz groźba ta nie została - i już zapewne nie zostanie również w przyszłości - spełniona. 

IO: szanse medalowe, wyniki, informacje. Bądź na bieżąco

PA

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje