Reklama

Reklama

Stadiony bezpieczne, chuligani przenieśli ustawki do lasów

INTERIA.PL dotarła do niepublikowanych jeszcze danych policyjnych, z których wynika jednoznacznie - na polskich stadionach jest coraz bezpieczniej.

INTERIA.PL dotarła do niepublikowanych jeszcze danych policyjnych, z których wynika jednoznacznie - na polskich stadionach jest coraz bezpieczniej.

Po ostatnich awanturach, do których doszło pod i na stadionie w Kownie z okazji meczu Litwa - Polska wydawałoby się, że polscy kibice nadal mogą odczuwać zagrożenie, gdy tylko wybierają się na mecz. Z danych, do których dotarła INTERIA.PL, wynika jednak zupełnie co innego. Na polskich stadionach zdarza się coraz mniej nieprzyjemnych incydentów od kiedy w życie weszła nowelizacja ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Od 2009 roku ilość zatrzymań, przestępstw, wykroczeń na polskich stadionach zmniejszyła się gwałtownie o ponad połowę.

Reklama

- Ta ustawa wprowadziła przede wszystkim nowe kary, czyli grzywny od dwóch do trzystu sześćdziesięciu tysięcy złotych czy też ograniczenia bądź pozbawienia wolności - przyznał Michał Jaros, który aktywnie pracował nad nowelizacją tej ustawy.

Poseł na Sejm Rzeczypospolitej Polskiej to zadeklarowany sympatyk Śląska Wrocław. Doskonale więc zna problemy z jakimi na co dzień zmagają się kibice podczas meczów piłkarskich.

Coraz bezpieczniejsze stadiony to również większe oszczędności dla skarbu państwa. W 2009 roku na zabezpieczenie imprez masowych wydaliśmy prawie 41 milionów złotych, natomiast w ubiegłym roku kosztowało nas to o prawie dziesięć milionów mniej.

- Przy tworzeniu tej ustawy bazowaliśmy na prawie brytyjskim, które jak wiemy, od wielu lat funkcjonuje bardzo dobrze. Tam od wielu lat na meczach nie ma żadnych zadym, nie dochodzi do żadnych rozrób. Dlatego dziś na stadionach mamy na przykład stewardów. Zrobiliśmy jednak taką ustawą dopasowując ją do polskich realiów - dodał Jaros, który pełni również funkcję pełnomocnika ds. organizacji EURO 2012.

- Statystyki nie kłamią - nasze stadiony są już bezpieczne, a chuligani przenieśli "ustawki" do lasów. Teraz musimy zadbać o to, aby zapełnić te stadiony, a będzie to możliwe tylko i wyłącznie wtedy, jeżeli będziemy czuć się na nich bezpiecznie - zakończył.

Jak dowiedziała się INTERIA.PL, przed mistrzostwami Europy w Polsce i Ukrainie ustawa o bezpieczeństwie imprez masowych zostanie jeszcze raz zmodyfikowana. Prace związane z nowelizacją rozpoczną się w kwietniu i maju.

Reklama

Reklama

Reklama