Reklama

Reklama

Rebecca Welch pierwszą kobietą, która poprowadzi mecz w jednej z angielskich lig

5 kwietnia w jednej z zawodowych angielskich lig piłki nożnej, po raz pierwszy w historii spotkanie poprowadzi kobieta. Rebecca Welch będzie sędziować spotkanie League Two pomiędzy Harrogate Town a Port Vale.

Widok kobiet w świecie piłki nożnej już nikogo nie powinien dziwić. Panie grają zawodowo, są trenerkami, udzielają się w strukturach klubów, a także pełnią rolę arbitrów.

Kolejny przełom nastąpił w angielskim futbolu. Po raz pierwszy spotkanie EFL - profesjonalnej ligi piłkarskiej na drugim poziomie rozgrywek, poprowadzi właśnie kobieta.

Rebecca Welch wybiegnie na murawę 5 kwietnia, sędziując mecz pomiędzy Harrogate Town a Port Vale.

Tym samym 37-latka stanie się pierwszą kobietą wybraną do sędziowania męskiego meczu angielskiej ligi piłkarskiej.

Reklama

Welch na swoim koncie ma już prowadzenie między innymi finału Pucharu Anglii kobiet. Nowe wyzwanie uważa za swoje największe osiągnięcie.

Coraz więcej kobiet chce sędziować

"Jestem naprawdę podekscytowana. W ciągu ostatnich 10 lat włożyłam dużo ciężkiej pracy i zaangażowania, a zyskałam z tego korzyści, zdobywając awans. Możliwość pracy w EFL jest dla mnie niesamowita" - powiedziała pani arbiter, cytowana przez brytyjskie media.

W 2010 roku w angielskim futbolu zanotowano podobny przełom. Wówczas Amy Fearn została wyznaczona jako sędzia rezerwowy dla spotkania w tej samej lidze. Welch została jednak wyznaczona do poprowadzenia całego meczu.

Jak podaje "The Guardian", tamtejszy związek piłki nożnej od czasu utworzenia Superligi Kobiet notuje stały wzrost zainteresowania futbolem wśród pań. Pomiędzy 2016 a 2020 rokiem liczba kobiet z uprawnieniami do sędziowania wzrosła o 76%.

W listopadzie ubiegłego roku mecz pomiędzy Juventusem a Dynamem Kijów w Lidze Mistrzów sędziowała właśnie kobieta. W historycznym spotkaniu na murawę w tej roli wbiegła Stephanie Frappart.

AB

Dowiedz się więcej na temat: Rebecca Welch

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje