PUEFA: Rangers out!

Glasgow Rangers poza Pucharem UEFA. Szkoci na Ibrox Park przegrali z AJ Auxerre 0:2 w ostatniej kolejce fazy grupowej i zostali wyeliminowani z dalszej rywalizacji, gdzie zagrają Francuzi.

W środę awans do 1/16 z grupy F, w której występowała także Amica Wronki, wywalczyli również piłkarze Grazeru AK. Austriacy pokonali na własnym boisku AZ Alkmaar 2:0.

Podopiecznym Aleksa McLeisha do zakwalifikowania się do 1/16 wystarczał remis w ostatnim spotkaniu, Francuzi musieli wygrać albo liczyć, że mający już zapewniony awans gracze holenderskiego Alkmaaru nie przegrają z Grazerem. Auxerre postanowiło jednak nie liczyć na niczyją pomoc.

Bohaterem w ekipie prowadzonej przez Guy Roux był Bonaventure Kalou. Reprezentant Wybrzeża Kości Słoniowej zdobył obie bramki dla Francuzów zapewniając im puchary na wiosnę.

Pierwszą swoją bramkę Kalou strzelił już w dziewiątej minucie. Rzut rożny wykonywali gospodarze, ale piłkę przejęli zawodnicy Auxerre wyprowadzając zabójczą kontrę. W jej ostatniej fazie Benjani dograł piłkę do Kalou, który będąc w sytuacji sam na sam ze Stefanem Klosem najpierw trafił w poprzeczkę, ale jego dobitka znalazła już drogę do siatki.

Reprezentant WKS po raz drugi wpisał się na listę strzelców tuż po przerwie. W 47. minucie mając dogodną okazję ponownie nie dał szans niemieckiemu golkiperowi.

GAK, żeby awansować musiał wygrać z AZ Alkmaar, licząc na korzystne dla siebie rozstrzygnięcie w Glasgow, i oba warunki zostały spełnione. Najpierw w 41. minucie prowadzenie dla gospodarzy zdobył Rene Aufhauser, a wynik spotkania w 54. minucie ustalił Ronald Kollman wykorzystując rzut karny.

W grupie G awans do 1/16 finału miała już zapewniony Benfika Lizbona, która w środę pauzowała. O pozostałe dwa miejsca walczyły zespoły VfB Sttutgart, SC Heerenveen i Dinama Zagrzeb. Niemcy na własnym boisku pokonali drużynę z Chorwacji 2:1. Bramki dla Sttutgartu zdobyli Christian Tiffert w 15. i Fernando Meira w 75. minucie. Honorowego gola dla Dinama strzelił Ivan Bosnjak w 66.

Heerenveen jednobramkowe zwycięstwo nad SK Beveren zapewnił Arnold Bruggink w 26. minucie. W zespole gospodarzy całe spotkanie zagrała dwójka Polaków - Arkadiusz Radomski i Tomasz Rząsa.

Przed ostatnią serią spotkań teoretyczne szanse na awans z grupy H miały cztery zespoły. W najkorzystniejszej sytuacji był lider FC Sevilla i zajmujący drugie miejsce Lille. Mecz pomiędzy tymi zespołami decydował tak naprawdę o tym, która z drużyn zajmie pierwsze miejsce w grupie. Do 77. minuty utrzymywał się bezbramkowy remis, kiedy to Moussilou trafił do siatki FC Sevilla. Dzięki wygranej Francuzi zakończyli rozgrywki w grupie H na pierwszym miejscu, a Sevilla zapewniła sobie awans z drugiej lokaty.

Trzeci w tabeli Zenit St. Petersburg miał tylko punkt przewagi nad Alemannia Aachen i jeden mecz więcej. Rosyjskim piłkarzom nie pozostawało nic innego, jak tylko czekać na korzystny wynik z Aten. Zawodnicy Alemannii wykorzystali szansę wygrywając z AEK 2:0 po golu Meijera z 56. minuty oraz Gomeza z 84. minuty i to oni obok Lille i FC Sevilla awansowali z grupy H do kolejnej fazy rozgrywek Pucharu UEFA.

W grupie E sytuacja była klarowna. Pierwsze trzy zespoły: Middlesbrough, Partizan Belgrad i Villarreal miały awans w kieszeni. Jedyną niewiadomą pozostawała końcowa kolejność. Pierwsze miejsce zajęli piłkarze Middlesbrough, którzy pewnie pokonali Partizana 3:0. Jeszcze bardziej efektowne zwycięstwo odnieśli gracze Villarreal. Hiszpanie wygrali z Egaleo Ateny 4:0. Ostatecznie Villarreal zakończył rozgrywki na drugim miejscu. Partizan awansował z trzeciej lokaty. Wielkim przegranym tej grupy jest rzymskie Lazio, które zajęło czwarte miejsce i pożegnało się z Pucharem UEFA.

Wyniki grupy E:

Villarreal - Egaleo Ateny 4:0 (2:0)

Middlesbrough - Partizan Belgrad 3:0 (2:0)

SC Heerenveen - SK Beveren 1:0 (1:0)

VfB Stuttgart - Dinamo Zagrzeb 2:1 (1:0)

Wyniki grupy H:

AEK Ateny - Alemannia Akwizgran 0:2 (0:0)

5. AEK Ateny               4   0  0  4    4  12      0

Stawkę w 1/16 uzupełniają: Olympiakos Pireus, Dynamo Kijów, Ajax Amsterdam, Fenerbahce Stambuł, Panathinaikos Ateny, Szachtar Donieck, Valencia CF i CSKA Moskwa, które zajęły trzecie pozycje w poszczególnych grupach Ligi Mistrzów.

Losowanie par 1/16 finału odbędzie się w piątek w Nyonie.