Puchar Narodów Afryki: Zwycięstwo Gabonu, remis Gwinei Równikowej z Kongiem

Gabon pokonał Burkina Faso 2-0 (1-0), a Gwinea Równikowa zremisowała z reprezentacją Konga 1-1 w meczach grupy A turnieju o Puchar Narodów Afryki, który w sobotę rozpoczął się w Gwinei Równikowej.

Jednym z bohaterów Gabonu był piłkarz Borussii Dortmund Pierre-Emerick Aubameyang. Klubowy kolega Jakuba Błaszczykowskiego i Łukasza Piszczka zdobył gola na 1-0 i jeszcze kilka razy zagroził bramce rywali. Wynik ustalił w 72. minucie strzałem głową Malick Evouna.

Od 77. minuty w ekipie Burkina Faso grał Prejuce Nakoulma, były zawodnik m.in. Górnika Łęczna, Widzewa Łódź i Górnika Zabrze, który obecnie występuje w tureckim klubie Mersin Idman Yurdu. Z kolei na ławce rezerwowych tej reprezentacji cały mecz spędził Abdou Razack Traore, były piłkarz Lechii Gdańsk.

We wcześniej rozegranym meczu gospodarze turnieju prowadzili od 16. minuty po golu urodzonego w Hiszpanii Emilio Nsue (grał m.in. w Realu Sociedad i Mallorce), ale w końcówce spotkania piłkarze z Konga wyrównali, zdobywając bramkę niemal w identycznych okolicznościach. Jej autorem - po szybkiej akcji prawą stroną i sprytnym strzale - był Thievy Bifouma. On z kolei urodził się we Francji, a gra obecnie w hiszpańskiej Almerii.

Do ćwierćfinałów awansują po dwa najlepsze zespoły z czterech grup. Finał zaplanowano na 8 lutego w Bacie.

Grupa A:

Gabon - Burkina Faso 2-0 (1-0)

Bramki: Pierre-Emerick Aubameyang (19.), Malick Evouna (72.).

Gwinea Równikowa - Kongo 1-1 (1-0)

Bramki: dla Gwinei Równikowej - Emilio Nsue (16.); dla Konga - Thievy Bifouma (87.).