Puchar Narodów Afryki: Togo - Algieria 2-0

Piłkarze Togo wygrali w Rustenburgu z Algierią 2-0 (1-0) w meczu drugiej kolejki grupy D Pucharu Narodów Afryki. W pierwszym sobotnim spotkaniu tej grupy Wybrzeże Kości Słoniowej pokonało Tunezję 3-0 (1-0). Piłkarze WKS jako pierwsi zapewnili sobie awans do ćwierćfinału.

O drugie miejsce w ćwierćfinale powalczą Togo i Tunezja, które zmierzą się ze sobą w ostatniej kolejce fazy grupowej. Szanse na awans straciła już Algieria, która przegrała obydwa dotychczasowe mecze.

W obu sobotnich spotkaniach bramki strzelali piłkarze słynnych klubów. Do wygranej WKS przyczyniły się m.in.  trafienia Gervinho z Arsenalu Londyn i Yaya Toure z Manchesteru City. Dla Togo jednego z goli zdobył największy gwiazdor tamtejszego futbolu Emmanuel Adebayor z Tottenhamu Hotspur, który długo nie mógł się zdecydować, czy w ogóle pojedzie na PNA.

W meczu Algierii z Togo doszło do niecodziennej sytuacji. Spotkanie zostało przerwane w końcówce z powodu uszkodzenia jednej z bramek, która wygięła się do tyłu po tym jak jeden z zawodników wpadł do bramki i pociągnął siatkę. W sumie sędzia do regulaminowego czasu gry doliczył 13 minut.

Turniej z udziałem 16 drużyn potrwa w RPA do 10 lutego. W poprzedniej edycji PNA najlepsza okazała się Zambia.

Spotkania są rozgrywane na stadionach w Johannesburgu, Durbanie, Port Elizabeth, Nelspruit i Rustenburgu, które gościły mecze mundialu w 2010 roku. Drużyny rywalizują w czterech grupach. Do ćwierćfinałów awansują po dwie najlepsze z każdej z nich.