Puchar Narodów Afryki: Senegal - Benin 1-0 w ćwierćfinale

Piłkarze Senegalu pokonali w Kairze Benin 1-0 (0-0) i awansowali do półfinału rozgrywanego w Egipcie Pucharu Narodów Afryki. Kolejnym rywalem "Lwów Terangi" będzie albo debiutujący w turnieju Madagaskar, albo Tunezja. Te zespoły zagrają w czwartek.

I. Gueye 69'

Zwycięska bramka padła w 69. minucie po akcji dwóch piłkarzy na co dzień występujących w angielskiej Premier League. Sadio Mane, który w tym roku triumfował z Liverpoolem w Lidze Mistrzów, podał do wbiegającego w pole karne pomocnika Evertonu Idrissy Gueye, a ten pewnym strzałem pokonał bramkarza Saturnina Allagbe.

Kilka chwil później Mane sam wpisał się na listę strzelców, ale po konsultacji z asystentem-wideo arbiter główny nie uznał trafienia z uwagi na pozycję spaloną. Był to pierwszy w historii turnieju mecz z VAR - we wcześniejszej fazie tegorocznych rozgrywek nie był dostępny.

W 82. minucie Gueye miał szansę zdobyć drugą bramkę. Miał przed sobą już tylko bramkarza, ale jeszcze przed polem karnym został złapany za koszulkę i przewrócony przez obrońcę Oliviera Verdona. Reprezentant Beninu dostał za to czerwoną kartkę.

Wynik się już nie zmienił i grupowy rywal Polski w ubiegłorocznym mundialu jest o dwa zwycięstwa od trofeum. Tunezja i Madagaskar zmierzą się w czwartek o godz. 21.

Pozostałe pary tworzą Nigeria i RPA, które zagrają w środę o 21, oraz Wybrzeże Kości Słoniowej i Algieria, których mecz zaplanowano na czwartek na 18. Finał odbędzie się 19 lipca.

Emmanuel Imorou
 69′ 89′ Idrissa Gana Gueye
Stéphane Sessègnon
90′ Sadio Mané
Cebio Soukou44′ 81′
64′ M'Baye Babacar Niang
Steve Mounié90′
65′ Keita Baldé Diao