Puchar Narodów Afryki - awans Gwinei Równikowej i Konga

Piłkarze reprezentacji Gwinei Równikowej oraz Konga awansowali z grupy A i zagrają w ćwierćfinałach piłkarskiego Pucharu Narodów Afryki. Gospodarze turnieju pokonali Gabon 2-0, a Kongo wygrało z Burkina Faso 2-1.

Zespół Gwinei Równikowej - gospodarza turnieju - objął prowadzenie w 55. minucie, gdy Javier Balboa został sfaulowany w polu karnym i sam wykorzystał "jedenastkę". W 86. minucie wynik spotkania ustalił Iban, po tym jak bramkarz Gabonu Didier Ovono odbił piłkę tuż przed niego po uderzeniu Emilio Nsue.

Fabrice N'Guessi zwycięską bramkę dla Kongo zdobył w 88. minucie głową. Akcja zaczęła się od rzutu wolnego, który obronił bramkarz Burkiny Faso Germain Sanou. Piłkę odbił jednak tak niefortunnie, że trafiła prosto do N'Guessi'ego.

Dwie minuty wcześniej z wyrównującego gola cieszyli się zawodnicy Burkina Faso. W ich szeregach do 58. minuty na murawie znajdował się Prejuce Nakoulma, były zawodnik m.in. Górnika Łęczna, Widzewa Łódź i Górnika Zabrze, który obecnie występuje w tureckim klubie Mersin Idman Yurdu. Trochę dłużej, bo do 73. minuty, grał Abdou Razack Traore, były piłkarz Lechii Gdańsk.

Finał zaplanowano na 8 lutego w Bacie.

W imprezie nie uczestniczy triumfator poprzedniej edycji PNA - zespół Nigerii, który odpadł w eliminacjach.

Wyniki niedzielnych meczów grupy A:

Kongo - Burkina Faso 2-1 (0-0)

Bramki: dla Konga - Thievy Bifouma (51), Fabrice N'Guessi (88); dla Burkina Faso - Aristide Bance (86).

Gabon - Gwinea Równikowa 0-2 (0-0)

Bramki: Javier Balboa (55-karny), Iban (86)