Reklama

Reklama

Prezes Dynama Zagrzeb oskarżony o podżeganie do konfliktów etnicznych

Zdravko Mamic, prezes czołowego chorwackiego klubu piłkarskiego Dynama Zagrzeb, został oskarżony o podżeganie do nienawiści etnicznej pod adresem Serbów.

Zgodnie z tamtejszym prawem, prokuratorzy nie podali do wiadomości publicznej nazwiska oskarżonego. Wymieniony został tylko 54-letni Chorwat, który na antenie lokalnego radia nakłaniał do nienawiści wobec ministra sportu swojego kraju i wszystkich Serbów.

Według ekspertów, Mamic jest obecnie najpotężniejszą postacią w chorwackim futbolu. Pozostaje w konflikcie z ministrem sportu Zelijko Jovanovicem, od kiedy ten 18 miesięcy temu publicznie wezwał do wszczęcia śledztwa w sprawie nieprawidłowości w lokalnym futbolu.

"Jovanovic, etniczny Serb, nienawidzi wszystkiego, co chorwackie. Serbowie nie powinni być odpowiedzialni za jeden z najważniejszych sektorów w naszym kraju" - powiedział Mamic.

Reklama

W 1991 roku w komunistycznej Jugosławii wybuchła wojna na tle etnicznym, która zakończyła się cztery lata później. Pierwszego lipca Chorwacja wstąpi do Unii Europejskiej.

Reklama

Reklama

Reklama