Półfinał Ligi Narodów: Portugalia - Szwajcaria 3-1. Hat-trick Ronaldo

Portugalia awansowała do finału Ligi Narodów! W półfinale pokonała 3-1 Szwajcarię, a wszystkie gole dla mistrzów Europy zdobył Cristiano Ronaldo.

Liga Narodów - sprawdź szczegóły

Jeszcze trzy minuty przed końcem spotkania Portugalia remisowała 1-1 ze Szwajcarią i zanosiło się na przedłużenie pojedynku. Wówczas do akcji wkroczył Cristiano Ronaldo, w ciągu dwóch minut zdobywając swoją drugą i trzecią bramkę w tym meczu i dając swojej ekipie awans do finału! Stadion w Porto szalał z radości.

Jutro w drugim półfinale Holandia zmierzy się z Anglią. Finał i mecz o trzecie miejsce odbędą się w niedzielę.

W fazie play-off grają zwycięzcy swoich grup. Portugalia zaliczyła zwycięstwo i remis w meczach z Polską oraz uzyskała taki sam bilans przeciwko Włochom. Z kolei Szwajcaria zakończyła fazę grupową z dziewięcioma punktami - tyle samo zgromadzonych miała Belgia, ale dzięki wygranej 5-2 w bezpośrednim starciu, to Szwajcaria awansowała do półfinału.

Niespodzianką w wyjściowym składzie Portugalczyków była obecność debiutanta Joao Feliksa, który zagrał u boku Cristiano Ronaldo.

Już w 3. minucie w bardzo dobrej sytuacji znalazł się Xherdan Shaqiri. Ofensywny pomocnik Liverpoolu ubiegł Ruia Patricio i uderzał z ostrego kąta. Chciał zmieścić piłkę między nogami bramkarza, lecz trafił w jego prawą stopę.

Pierwsze minuty upłynęły pod dyktando Szwajcarów, ale Portugalia też miała swoją okazję, gdy Joao Felix przechwycił zbyt krótkie podanie jednego z obrońców. Gracz Benfiki natychmiast uruchomił Ronaldo, a ten strzelił z linii pola karnego, ale nie trafił czysto w piłkę.

W 24. minucie Ronaldo został sfaulowany - zdaniem sędziego, bo kwestia przewinienia była dyskusyjna - tuż przed polem karnym i miał doskonałą sytuację z rzutu wolnego. Kapitan Portugalczyków uderzył idealnie! Mocno bita piłka zmyliła bramkarza i wpadła do bramki - 1-0.

Chwilę później Szwajcarzy mogli wyrównać, gdy Rui Patricio ryzykownie wyszedł z bramki aż przed pole karne. Został minięty przez rywala, ale w polu karnym niebezpieczeństwo wślizgiem zażegnał Ruben Dias.

Tuż przed przerwą po ładnej akcji z około 13 m strzał oddał Haris Seferović, a piłka trafiła w poprzeczkę i opuściła boisko. Chwilę później VAR sprawdzał, czy Ricardo Rodriguez nie faulował w polu karnym Joao Feliksa, ale uznał, że do przewinienia nie doszło.

Po przerwie obie drużyny zameldowały się na boisku w niezmienionych składach.

Do niespotykanej sytuacji doszło kilka minut po zmianie stron. W polu karnym Portugalczyków po starciu z Nelsonem Semedo upadł Steven Zuber. Sędzia Felix Brych nie odgwizdał faulu, ale pokazał na słuchawkę, dając znak, że będzie konsultował się z VAR-em. Portugalia wyszła z kontrą i... w polu karnym Szwajcarów ewidentnie sfaulowany został Bernardo Silva, a arbiter tym razem odgwizdał "jedenastkę".

Sędzia miał jednak w pamięci, by sprawdzić, czy nie było przewinienia na Zuberze. Arbiter podbiegł do monitora VAR i jedno było jasne - będzie rzut karny. Pytanie dla kogo, pozostawało otwarte. Po analizie powtórek sędzia Brych uznał, że najpierw karny należał się Szwajcarom.

"Jedenastkę" wykonał Ricardo Rodriguez i choć strzelił dość słabo, to udało mu się zdobyć bramkę na 1-1. Patricio miał piłkę na ręce, ale nie zdołał zatrzymać strzału.

Od tamtej pory gra się zaostrzyła. Najpierw boisko z urazem opuścić musiał Pepe, a chwilę później żółtymi kartkami ukarani zostali Xhaka i Schaer.

Optycznie lepsze wrażenie sprawiała Szwajcaria, ale nie do końca przekładało się to na dogodne sytuacje. Portugalia zaś grała bez polotu, lecz była nieustępliwa i konsekwentna.

Wydawało się, że mecz nie rozstrzygnie się w 90 minutach, ale od czego Portugalia ma w swoich szeregach Cristiano Ronaldo? Dwie minuty przed upływem regulaminowego czasu gry kapitan mistrzów Europy urwał się spod opieki obrońcy i dał Portugalii prowadzenie 2-1!

Szwajcarzy ledwo wznowili grę, a znów musieli wyciągać piłkę z siatki. Portugalczycy ruszyli z kontrą, którą w fantastyczny sposób zakończył Ronaldo, kompletując hat-tricka!

Liga Narodów
2019-06-05 20:45 | Stadion: Estádio Do Dragão | Widzów: 42415 | Arbiter: F. Brych

Portugalia - Szwajcaria 3-1 (1-1)

Bramka: 1-0 Cristiano Ronaldo (25.), 1-1 Rodriguez (57. - z rzutu karnego), 2-1 Cristiano Ronaldo (88.), 3-1 Cristiano Ronaldo (89.).

Portugalia: Rui Patricio - Nelson Semedo, Pepe (63. Fonte), Ruben Dias, Raphael Guerreiro - Burno Fernandes (90+1. Moutinho), William Carvalho, Ruben Neves, Bernardo Silva - Joao Felix (70. Guedes), Cristiano Ronaldo.

Szwajcaria: Sommer - Mbabu, Schaer, Akanji, Rodriguez - Zakaria (71. Fernandes), Xhaka, Freuler (89. Drmić), Zuber (83. Steffen) - Shaqiri - Seferović.

Manuel Obafemi Akanji
63′ . Pepe
Kevin Mbabu
Ruben Santos
Ricardo Rodriguez  57′ (k.)
Nelson Semedo
Fabian Schaer68′
90′ Bruno Miguel Borges Fernandes
Denis Zakaria71′
70′ João Félix Sequeira
Steven Zuber83′
 25′, 88′, 90′ Cristiano Ronaldo