Reklama

Reklama

Podejrzany o ustawianie meczów zatrzymany w Mediolanie

W czwartek rano na lotnisku w Mediolanie włoska policja zatrzymała Admira Suljicia z Singapuru, który jest podejrzany o udział w procederze ustawiania meczów piłkarskich w Europie. O przylocie Suljicia na lotnisko Malpensa włoską policję poinformował Interpol.

- Mężczyzna poszukiwany jest przez włoskie władze w związku z jego prawdopodobnym zaangażowaniem w ustawianie wyników meczów, które było kontrolowane przez organizację z Singapuru, kierowaną przez Tana Seeta Enga, znanego jako Dan Tan - powiedział szef Interpolu Ronald Noble na konferencji w stolicy Malezji Kuala Lumpur.

Suljić poszukiwany jest przez włoską policję od grudnia 2011 roku. Zostanie przewieziony do Cremony, gdzie będzie przesłuchany. Właśnie tam prowadzone jest śledztwo w sprawie ustawianie wyników meczów w ostatnich latach we Włoszech.

Reklama

- Będziemy przestrzegać prawa. Jest nadzieja, że podejrzany będzie współpracował z organami ścigania i powie nam wszystko, co wie - dodał Noble, który wcześniej skrytykował władze Singapuru za brak zdecydowanych działań w stosunku do poszukiwanego przez władze Włoch biznesmena Dana Tana.

Jednak w czwartek singapurska policja poinformowała, że jej czterech wyższych oficerów zostanie oddelegowanych do siedziby Interpolu w Lyonie, gdzie mają współpracować przy tej aferze korupcyjnej.

Włoskie organy sprawiedliwości wielokrotnie podejrzewały Tana o udział w ustawianiu meczów na Półwyspie Apenińskim, a jego nazwisko figuruje także w opublikowanym w Hadze raporcie Europejskiego Urzędu Policji (Europolu).

Władze Singapuru zapewniają, że współpracują z Włochami poprzez Interpol i udzieliły im wszystkich wymaganych informacji. Tym niemniej podejrzany w dalszym ciągu pozostaje na wolności. Należące do najzamożniejszych na świecie azjatyckie państwo-miasto od dłuższego czasu zmaga się z korupcją w futbolu.

W maju ubiegłego roku zarzuty usłyszał także jeden z wiodących sędziów oraz były piłkarz ligi malezyjskiej, którzy mieli zmówić się w celu ustawienia wyniku meczu ekstraklasy.

Z kolei inny biznesmen Wilson Raj Perumal koordynował działania korupcyjne od wczesnych lat 90. ubiegłego wieku. Poszukiwany przez władze Singapuru uciekł do Anglii, gdzie kontynuował proceder. Za ustawianie meczów zatrzymano go w Finlandii.

W lutym ubiegłego roku 18 piłkarzy w Malezji zostało zdyskwalifikowanych na okres od dwóch do pięciu lat za korupcję. W Chinach sądy wymierzyły wyroki pozbawienia wolności sędziom i zawodnikom, których oskarżono o przyjmowanie łapówek. Z kolei po skandalu z 2011 roku w Korei Południowej zarzuty usłyszało 46 aktywnych i byłych graczy.

Z raportu Europolu wynika, że w ostatnich latach w Europie ustawionych mogło być ponad 380 meczów piłkarskich, w tym w eliminacjach mistrzostw świata i Europy oraz dwa w Lidze Mistrzów. Podejrzanych jest 680 osób uwikłanych w proceder sprzedawania meczów (w latach 2008-2011) - zawodników, sędziów i zwykłych kryminalistów.

Ujawnione do tej pory zyski z zakładów bukmacherskich na ustawione spotkania to osiem milionów euro, a dwa miliony miały być przeznaczone na łapówki dla piłkarzy i sędziów. Aktem oskarżenia objęto już wiele osób.

Europol poinformował także, że kolejne 300 podejrzanych meczów rozegrano w Afryce, Azji i Ameryce Płd. i Środkowej.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL