Piłkarskie MŚ kobiet. Awans Kamerunu i Nigerii

Kamerun i Nigeria uzupełniły stawkę drużyn, które będą walczyć w 1/8 finału piłkarskich mistrzostw świata kobiet we Francji. Kamerunki pokonały Nową Zelandię 2-1, a gol na wagę awansu padł w piątej minucie doliczonego czasu gry.

Bohaterką spotkania w Montpellier została zdobywczyni obu bramek dla "Nieposkromionych Lwic" Ajara Nchout. Szczególnie efektowny był drugi gol, gdy dwukrotnie minęła dryblingiem jedną z rywalek i nie dała szans bramkarce Erin Nayler.

To wystarczyło, by Kamerun wyprzedził lepszym bilansem bramek Nigerię w tabeli drużyn plasujących się w swoich grupach na trzecim miejscu.

Już wcześniej awans z grupy E wywalczyły Holandia i Kanada. Ze starcia tych drużyn w Reims zwycięsko wyszły Holenderki, wygrywając 2-1.

Dla Kanady bramkę zdobyła Christine Sinclair. Było to jej 182. trafienie w narodowych barwach i tylko dwa gole dzielą ją od rekordu Amerykanki Abby Wambach (184).

36-letnia Sinclair ma na koncie łącznie 10 bramek na mundialach, a na listę strzelczyń wpisywała się na każdym z pięciu turniejów (po trzy bramki w 2003 i 2007, jedna w 2011, dwie w 2015 i jedna w 2019).

Wieczorem, na zakończenie zmagań w grupie F, w spotkaniu drużyn pewnych już awansu broniące tytułu Amerykanki pokonały w Hawrze Szwedki 2-0, natomiast w Rennes Chile wygrało z Tajlandią 2-0.

Aby wyprzedzić Nigerię w tabeli trzecich drużyn Chilijki potrzebowały jeszcze jednego gola. W 85. minucie doskonałą okazję miała ku temu Francisca Lara, ale nie wykorzystała rzutu karnego i drużyna z Ameryki Południowej w ten sposób pożegnała się z turniejem.

Faza pucharowa rozpocznie się w sobotę od meczów Niemcy - Nigeria oraz Norwegia - Australia. W kolejnych dniach w 1/8 finału zagrają: Anglia z Kamerunem, Francja z Brazylią, co można uznać za hit tej fazy, Hiszpania z USA, Szwecja z Kanadą, Włochy z Chinami oraz Holandia z Japonią.

Mecz o trzecie miejsce zaplanowano na 6 lipca w Nicei, finał odbędzie się 7 lipca w Lyonie.