Reklama

Reklama

Piłkarki USA pozwały amerykańską federację

Słynne amerykańskie piłkarki, aktualne mistrzynie świata, pozwały do sądu macierzystą federację, domagając się wyższych płac i wskazując na przepaść finansową, jaka dzieli je w porównaniu z męską drużyną narodową.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

- W ciągu lat udowodniłyśmy swoją wartość. Różnice w zarobkach między mężczyznami a kobietami są po prostu zbyt duże - powiedziała telewizji NBC najlepsza zawodniczka ubiegłorocznych mistrzostw świata w Kanadzie Carli Lloyd.

Oprócz niej pod pozwem podpisały się Becky Sauerbrunn, Hope Solo, Alex Morgan i Megan Rapinoe.

Z siedmiu dotychczas rozegranych mistrzostw świata reprezentantki USA wygrały trzy (1991, 1999, 2015) i nigdy nie zajęły miejsca niższego niż trzecie.

Reklama

Jeszcze większe sukcesy odnosiły w igrzyskach olimpijskich, triumfując w czterech z pięciu turniejów. Tylko w Sydney w 2000 roku musiały zadowolić się srebrnym medalem po porażce w finale z Norweżkami.

Amerykanki zdecydowały się na pozwanie swojej federacji w dzień po tym, jak reprezentacja USA do lat 23 przegrała ze swoimi rówieśnikami z Kolumbii 1-2 i tym samym straciła szanse występu na igrzyskach w Rio de Janeiro.

Według dziennika "New York Times" piłkarki reprezentacji otrzymują roczną pensję w wysokości 72 tys. dolarów. Do tej sumy dochodzą premie za mecz, które nie przekraczają jednak 1350 dolarów.

Z kolei piłkarze drużyny narodowej nie mają stałej pensji rocznej, ale federacja wypłaca im minimum 5 tys. dolarów za mecz towarzyski, a premie mogą sięgnąć nawet 17 625 dolarów w przypadku sukcesu nad znaczącym rywalem.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy