Reklama

Reklama

Piłka nożna. Kibice wrócą na trybuny z "paszportem covidowym"? To już nasza rzeczywistość

Pandemia koronawirusa wygnała kibiców w piłkarskich stadionów. Osoby tęskniące za trybunami będą musiały prawdopodobnie odłożyć nie tylko pieniądza na bilety, ale i zainstalować specjalną aplikację, która potwierdzi przejście szczepienia na COVID-19 lub negatywny wynik testu.

Daleka przyszłość? Nie - rzeczywistość już dzisiaj, na razie w Nowym Jorku, ale wkrótce pewnie w większości Stanów Zjednoczonych. I pewnie na świecie.

Andrew Cuomo, gubernator stanu Nowy Jork najpierw przez dwa tygodnie testował aplikację, która potwierdzałaby, że jej posiadacz ma za sobą szczepienia na COVID albo aktualny negatywny test, ale dziś wzbudzająca wiele kontrowersji “przepustka do imprez masowych" jest już w użyciu. Nazywa się "Excelsior Pass", jest osiągalna zarówno na Androida jak produkty firmy Apple i według przedstawicieli stanu Nowy Jork jest "bezpieczna w użyciu". Obecnie "paszport covidowy", jak nazywa aplikację większość mediów, ma zastosowanie tylko w stanie Nowy Jork, na imprezy większe niż dziesięć osób w hali lub 25 na otwartej przestrzeni, bo takie przepisy ciągle tam obowiązują.

Reklama

Najbardziej zadowoleni są z takiego obrotu sprawy właściciele mieszczącej ponad 20 tysięcy widzów Madison Square Garden, gdzie grają koszykarze New York Knicks i hokeiści Rangers, wiadomo też, że pomysłem są zainteresowani także szefowie Barclays Center, gdzie grają między innymi Brooklyn Nets oraz odbywało się w minionych latach większość wielkich imprez pięściarskich oraz hali Prudential Center w Newark, w sąsiadującym stanie New Jersey.

"To całkowcie zmienia sytuację hali" - cieszy się szef mieszczącego 17,500 osób obiektu "Times Union Center" w Albany, który już zainstalował technologię umożliwiająca udział kibiców sportu czy fanów koncertów muzycznych. Zarówno w Madison Square Garden, jak innych obiektach, które wprowadzą wkrótce "Excelsior Pass", posiadaczy "paszportu" ciągle obowiązywać będzie noszenie masek oraz zachowanie bezpiecznej odległości.

Przemysław Garczarczyk z USA, Polsat Sport

Całość tekstu znajdziesz na Polsatsport.pl - kliknij tutaj

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie!

Sprawdź

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje