Reklama

Reklama

Oto PGE Arena Gdańsk rok przed Euro 2012

Na PGE Arena Gdańsk trwają głównie prace wykończeniowe i porządkowe. Uroczyste otwarcie stadionu ma odbyć się 23 czerwca. Podczas tej imprezy zaplanowano mecz piłkarski polityków, koncert zespołów Myslovitz i Budka Suflera oraz pokaz sztucznych ogni.

Pierwszym sportowym wydarzeniem na PGE Arena Gdańsk miał być co prawda 9. czerwca międzypaństwowy towarzyski mecz piłkarski Polski z Francją, ale 23 maja Polski Związek Piłki Nożnej podjął decyzję o przeniesieniu tego spotkania na stadion Legii w Warszawie.

23 maja Komendant Miejski Policji w Gdańsku, po dokonaniu lustracji obiektu, wydał negatywną opinię w sprawie organizacji tego meczu. PZPN nie chciał ryzykować i jeszcze tego samego dnia zmienił miejsce jego rozegrania.

Reklama

Tymczasem jeszcze 4 maja zarówno prezes PZPN Grzegorz Lato, który wizytował PGE Arenę Gdańsk, jak i prezydent Paweł Adamowicz zapewniali, że spotkanie z Francją w tym mieście nie jest zagrożone. - Naprawdę nie powinniśmy się niczego obawiać. Nie mamy przygotowanego wariantu awaryjnego, bo 9 czerwca mecz Polska - Francja na pewno odbędzie się w Gdańsku - stwierdził wówczas szef piłkarskiej centrali.

Na PGE Arena Gdańsk od dłuższego czasu przez całą dobę pracowało ponad 2 tysiące robotników, jednak nawet przy takim tempie prac nie udało im się dotrzymać tego terminu. Władze Gdańska jak i przedstawiciele spółki Biura Inwestycji Euro Gdańsk 2012, która to z ramienia miasta nadzoruje tę inwestycję, musieli później publicznie się tłumaczyć z opóźnienia.

- PZPN zaproponował nam możliwość i datę rozegrania tego spotkania w Gdańsku. Zaufaliśmy harmonogramowi prac ustalonemu z generalnym wykonawcą i podjęliśmy pewne zobowiązania. Przy tego typu wielkich inwestycjach powodzenie zależy od czynników zewnętrznych jak i ludzkich. Ludzki zawiódł, bo zgodnie z ustaleniami pewne prace powinny być wykonane, a nie zostały - przyznał wiceprezydent Gdańska Andrzej Bojanowski.

Zobacz PGE Arenę z lotu ptaka

- Zgodnie ze wszystkimi umowami stadion miał być oddany do użytku 30 czerwca. Takie było nasze pierwotne zobowiązanie wobec UEFA i ten termin absolutnie nie jest zagrożony. Ta data uwzględniona również została w umowach z dzierżawcą stadionu, Lechia Operator jak i z PGE Polską Grupą Energetyczną S.A., która ma prawo do nazwy - dodał prezes BIEG Ryszard Trykosko.

Na PGE Arena Gdańsk zakończone ostatnie kluczowe prace. Zamontowane zostały wszystkie krzesełka, wyłożono również całą murawę, którą w formie 555 rolek o długości 12 i szerokości 1,2 metra przywiozło na stadion 21 specjalnych tirów-chłodni. Zawieszono także ostatni z czterech wielkich telebimów, z których każdy ma 70 metrów kwadratowych powierzchni.

- Gotowy jest właściwie także system monitoringu, który składa się z 200 kamer wewnątrz obiektu oraz 228 w jego otoczeniu. Teraz testujemy również oświetlenie i nagłośnienie. Trwają ponadto ostatnie prace na parkingach oraz na skarpach przy stadionie. Wylewamy także asfalt na tor wrotkarski wokół obiektu- zapewnił rzecznik BIEG Michał Fijałkowski.

Zakończone zostały natomiast dwie inwestycje drogowe wokół stadionu, a jedna została niedawno rozpoczęta. Koszt tych trzech prac ma wynieść prawie 39 milionów złotych.

Przebudowano ulicę Żaglową, która prowadzi na stadionowe parkingi. Prace rozpoczęto 15 października 2010 roku, a ich koszt wyniósł 9,3 miliona złotych. Ta ulica ma teraz po dwa pasy ruchu w każdą stronę, powstały też dodatkowe chodniki o szerokości od trzech do ośmiu metrów, sygnalizacja świetlna, ścieżka rowerowa oraz nowa nawierzchnia przejazdu kolejowego.

Za kwotę 16,5 miliona złotych zmodernizowany także zabytkowy, zbudowany na początku XIX wieku wiadukt nad torami kolejowymi na ulicy Uczniowskiej, który ułatwi dojazd na stadion z północnych dzielnic Gdańska oraz z Sopotu i Gdyni.

Sam obiekt został wydłużony ze 129 do 176 metrów oraz poszerzony, dzięki czemu powstały tam ścieżki rowerowe i chodniki. W ramach tej trwającej prawie rok inwestycji przebudowano także dojazdy i skrzyżowanie oraz wyremontowano na długości 320 metrów jedną z ulic prowadzącą do wiaduktu, zbudowano kanalizację deszczową oraz przebudowano kanalizację sanitarną.

Po modernizacji całego węzła nośność konstrukcji zwiększyła się nawet do 50 ton, dzięki czemu przez wiadukt będą mogły teraz przejeżdżać samochody ciężarowe i autokary, które do tej pory nie miały takiej możliwości.

13 milionów złotych trzeba z kolei przeznaczyć na kolejne przedsięwzięcie. 11 kwietnia rozpoczęła się rewitalizacja układu drogowego Letnicy, w której to dzielnicy położona jest PGE Arena Gdańsk. Projekt przewiduje przebudowę siedmiu okolicznych ulic, na których wyłożona zostanie nowa nawierzchnia z kostki kamiennej, wymienione krawężniki, położone nowe chodniki, instalacja oświetlenia oraz uporządkowanie terenów zielonych i montaż elementów małej architektury.

Zmodernizowana zostanie również sieć kanalizacji deszczowej, sanitarnej, wodociągowej oraz elektroenergetycznej. Zakończenie robót zaplanowano 30 kwietnia 2012 roku.

Znacznie wcześniej gdańscy radni zatwierdzili natomiast nazwę ulicy, przy której znajduje się stadion PGE Arena Gdańsk - oficjalnie jest to ulica Pokoleń Lechii Gdańsk.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje