Reklama

Reklama

Oto kto zagra w 1/8 Pucharu Narodów Afryki. Są niespodzianki!

​U nas zima, a w Afryce gorąca atmosfera, raz przed meczami w 1/8 Pucharu Narodów Afryki, a poza tym przed losowaniem par barażowych w marcowych eliminacjach mistrzostw świata, które wyłonią pięć reprezentacji z Czarnego Kontynentu na mundial w Katarze.

W czwartek na stadionach Kamerunu zakończyła się faza grupowa PNA. Wyłoniła ona szesnastkę drużyn, które od niedzieli do środy będą rywalizowały o awans do ćwierćfinału. Jest kilka niespodzianek, a nawet sensacji.

Puchar Narodów Afryki. Debiutanci w grze

W drugiej fazie rozgrywek o mistrzostwo Afryki znalazły się dwie reprezentacje, które debiutują w Africa Cup of Nations, a mianowicie Komory i Gambia. Ta pierwsza ekipa w rankingu FIFA notowana jest na 132 pozycji, Gambia jeszcze niżej, bo na miejscu 150. Tymczasem wczoraj "Skorpiony" z Gambii odniosły swoje drugie zwycięstwo w turnieju, pokonując osłabioną koronawirusem Tunezję 1-0. W kolejnej fazie Gambijczycy zagrają z Gwineą i po tym co pokazują, nie są bez szans na sprawienie kolejnej niespodzianki. 

Reklama

Jeszcze większa sensacja stała się udziałem Komorów. Po wygraniu z Ghaną we wtorek 3-2 i odesłaniu czterokrotnego mistrza kontynentu do domu, drużyna złożona z graczy, którzy w większości grają w podrzędnych klubach we Francji, wyszła do dalszej fazy z 3 miejsca. Stało się tak za sprawą katastrofy w wykonaniu mistrza kontynentu Algierii, która wczoraj przegrała z Wybrzeżem Kości Słoniowej 1-3 i wygranej Gwinei Równikowej ze Sierra Leone 1-0. Tym samym Komory obok Republiki Zielonego Przylądka, Malawi i Tunezji znalazły się w czwórce drużyn, które do 1/8 awansowały z 3 miejsc z najlepszym bilansem.

Sensacyjne rozstrzygnięcia na afrykańskich stadionach 

Mecze o awans do ćwierćfinału zaczynają się w niedzielę. W poszczególnych parach zagrają: Burkina Faso - Gabon, Nigeria - Tunezja, Gwinea - Gambia, Kamerun - Komory, Senegal - Republika Zielonego Przylądka, Maroko - Malawi, Wybrzeże Kości Słoniowej - Egipt, Mali - Gwinea Równikowa.

Losowanie par barażowych

Piłkarze mają czas na odpoczynek, a w piątek i sobotę w Afryce losowania. Ważniejsze będzie te sobotnie, które wyłoni pięć barażowych par, które w marcu zmierza się w dwumeczach o awans do mundialu w Katarze. W decydującej rundzie sam tuzy w afrykańskiej piłce. Wśród pięciu rozstawionych reprezentacji są: Senegal, Maroko, Tunezja, Algieria, Nigeria. Nierozstawione reprezentacje to: Egipt, Kamerun, Ghana, Mali oraz DR Konga. Spośród tej dziesiątki tylko Mali nie grało jeszcze w finałach MŚ.

Z kolei dzisiaj w Douali losowanie par barażowych kolejnego Pucharu Narodów, który ma się odbyć już za niespełna... pół roku w Wybrzeżu Kości Słoniowej (czerwiec - lipiec 2023). Wśród 12 najsłabszych afrykańskich reprezentacji, które muszą zaczynać od preeliminacji, obok Dżibuti, Eswatini, Seszeli czy Erytrei, jest też tak dobrze spisująca się na turnieju w Kamerunie piłkarska reprezentacja Gambii. 

Tak się cieszą kibice Nigerii

Koronawirus w grze. Problemy faworyta

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy