Oto gospodarze piłkarskich mistrzostw świata 2030 i 2034. FIFA potwierdziła
W środę na kongresie online FIFA potwierdziła gospodarzy piłkarskich mistrzostw świata 2030 i 2034. Zaskoczeń nie ma, bo już rok temu było wiadomo, kto pozostał na placu boju. Za sześć lat najlepszych zawodników globu ugoszczą dwa kraje europejskie i jeden afrykański. Z kolei dużo wskazuje na to, że impreza w 2034 roku odbędzie się w okolicach listopada i grudnia, bo zorganizuje ją państwo Bliskiego Wschodu. Federacja Gianniego Infantino dokonała formalnych wyborów.
31 października 2023 roku Australia poinformowała, że wycofuje swoją aplikację z walki o prawo organizacji piłkarskich mistrzostw świata 2034. Planowała koalicję w tej sprawie z Malezją, Singapurem i Indonezją, ale ta ostatnia poparła Arabię Saudyjską, co prawdopodobnie przesądziło o rezygnacji. Australijska federacja lakonicznie informowała wtedy, że podjęła taką decyzję "po przeanalizowaniu wielu czynników".
Tym samym od wtedy jedyną kandydaturą pozostała wspomniana Arabia. FIFA w środę na swoim online'owym kongresie potwierdziła, że kraj Bliskiego Wschodu ugości za dziesięć lat najlepszych zawodników globu.
Marzenie narodu stało się możliwe dzięki wizji naszych przywódców i ambicjom naszych obywateli
~ konto na X kandydatury Arabii Saudyjskiej
Zważywszy na zasadę rotacji kontynentów, na 2034 r. oferty mogły składać tylko państwa Azji i Oceanii. Jak wiadomo, dany kontynent po organizacji mundialu nie może gościć dwóch kolejnych takich turniejów.
Oto gospodarze mundiali 2030 i 2034. Cztery kontynenty
Z tego względu z rywalizacji wyłączony był północnoamerykański CONCACAF (MŚ 2026 będą w USA, Meksyku i Kanadzie). Także w środę potwierdzono, że MŚ 2030 odbędą się w Hiszpanii, Portugalii i Maroku, a pierwsze trzy mecze wyjątkowo zostaną rozegrane w Argentynie, Urugwaju i Paragwaju. Oznacza to, że europejska UEFA, afrykański CAF i południowoamerykański CONMEBOL są "zablokowane" na 2034 i najpewniej 2038 r. CONMEBOL nie rozegrał dobrze tej sprawy - na stulecie pierwszego mundialu organizowanego w Urugwaju otrzymał tylko skrawek turnieju, mimo że starał się o pełną pulę.
Mundial w Arabii najprawdopodobniej - jak w przypadku Kataru - zostanie rozegrany w okolicach listopada i grudnia. Najwyższa czerwcowa temperatura w Arabii Saudyjskiej to 52 stopnie w mieście Dżedda z 22 czerwca 2010 roku.
Kto z kolei powalczy o mundial za 14 lat? Mówi się o kandydaturze Chin, sił spróbować może znowu Australia, ale starania zaczęła także Ghana, która chciałaby być drugim afrykańskim gospodarzem MŚ po RPA.