Reklama

Reklama

Organizator lotu, w którym zginął znany piłkarz, został oskarżony

Toczy się proces w sprawie śmierci argentyńskiego piłkarza Emiliano Sali. Na rozprawie w Cardiff prokuratura postawiła zarzut "lekkomyślności" organizatorowi lotu Davidowi Hendersonowi.

Oskarżony zachowywał się "lekkomyślnie i niebezpiecznie" organizując lot przewożący argentyńskiego piłkarza Emiliano Salę - stwierdził prokurator Martin Goudie.

28-letni Sala zginął w drodze z Nantes do Cardiff, gdzie miał dołączyć do nowego klubu. Samolot Piper Malibu zniknął z radarów kilkanaście minut po starcie i - jak się okazało - wpadł do kanału La Manche. Wcześniej 59-letni David Ibbotson, który był pilotem podczas feralnego lotu, nie zgłaszał żadnych problemów technicznych.

Argentyńczyk był czołowym napastnikiem ligi francuskiej, w tym sezonie dla FC Nantes zdobył 12 bramek. Był najdroższym piłkarzem Cardiff City, do którego został sprzedany za ok. 15 milionów funtów. 

Reklama

Jak się okazało 67-letni Henderson, doświadczony pilot z Hotham, zatrudnił innego pilota, do którego od ponad roku były poważne zastrzeżenia.

Emiliano Sala zginął w katastrofie awionetki

Nowe fakty w sprawie Emiliano Sali. Pilot nie miał odpowiednich uprawnień

Właścicielka małego prywatnego samolotu Piper Malibu Fay Keely, który przewoził Emiliano Salę, potwierdziła w środę, że już w lipcu 2018 roku, prawie siedem miesięcy przed katastrofą prosiła Hendersona, by przestał korzystać z usług Ibbotsona, po dwóch naruszeniach procedur lotniczych zgłoszonych przez brytyjski Urząd Lotnictwa Cywilnego (CAA).

Dzień wcześniej prokuratura skrytykowała Hendersona za przedkładanie rentowności nad bezpieczeństwo, przez to, że zatrudniał pilota, o którym wiedział, że nie ma wymaganych kwalifikacji.

Wrak samolotu został odnaleziony 3 lutego przez prywatną firmę detektywistyczną. Cztery dni później policja brytyjskiego hrabstwa Dorset potwierdziła, że zidentyfikowaną ofiarą katastrofy jest piłkarz. Zwłok pilota nie odnaleziono.

Rozprawa zaplanowana jest na dwa tygodnie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama