Reklama

Reklama

Nawet PZPN nie wie, kto spada

Ekstraklasa na finiszu, teraz pora na rozgrywki prawników. Wszystko dlatego, że po ostatniej kolejce nie wiemy kto - oprócz Górnika Zabrze - spada do 1. ligi.

Tabelę zamykają zabrzanie, przedostatnia jest Cracovia, a miejsce barażowe zajmuje Arka Gdynia. Jednak to tylko jedna wersja końcówki tabeli. Ekstraklasa SA ma inną: na dnie jest ŁKS, bo chociaż zdobył więcej punktów, to nie dostał licencji. W takiej sytuacji Arka ucieka na bezpieczne 13. miejsce, a "Pasy" dostają szansę w postaci barażu z trzecią drużyną 1. ligi.

Niby wszystko jasne, ale...

Gdy w miniony czwartek komisja odwoławcza nie przyznała licencji łódzkiemu klubowi na grę w ekstraklasie w sezonie 2009/2010, władze ŁKS zapowiedziały podjęcie wszelkich kroków prawnych w celu zmiany tej decyzji. Za łódzkim klubem wstawił się m.in. wiceminister sprawiedliwości, senator Krzysztof Kwiatkowski.

Reklama

Już dzień później zarząd PZPN przegłosował wniosek o ponowne rozpatrzenie sprawy przez Komisję Odwoławczą. Tymczasem szef komisji Zbigniew Lewicki przekonuje, że procedura została wyczerpana. We wtorek zamierza jedynie uzasadnić decyzję.

Los ŁKS-u przesądzony? Niekoniecznie...

ŁKS nie otrzymał licencji ze względu na złą sytuację finansową klubu. Według rzecznika prasowego PZPN Jakuba Kwiatkowskiego, ŁKS ma dwie możliwości odwoławcze. Może się odwołać do Ministerstwa Sportu lub do UEFA, ale tylko pod warunkiem, że znajdzie uchybienia formalne w procesie licencyjnym.

Przed rokiem w podobnej sytuacji, jak obecnie ŁKS Łódź, była Polonia Bytom. Jej działacze odwołali się do UEFA, ale bezskutecznie. Jednak mimo to zarząd PZPN wymusił na Komisji Odwoławczej wydanie ostatecznej decyzji, która jednak dopuściła bytomski klub do gry w ekstraklasie.

Czy w tym roku będzie podobnie?

Na razie pewne jest jedynie to, że PZPN zafundował polskiej piłce kolejną operę mydlaną. Prawnicy już prężą muskuły, bo czekają ich ostre przepychanki. Czasu jednak nie ma - już 13 czerwca ma zostać rozegrany pierwszy mecz barażowy, a cztery dni później mamy poznać szesnasty zespół, który będzie grał w przyszłym sezonie w ekstraklasie.

W MECZACH 30. KOLEJKI:

WISŁA KRAKÓW - ŚLĄSK WROCŁAW 2:0

LEGIA WARSZAWA - RUCH CHORZÓW 4:1

LECH POZNAŃ - CRACOVIA 2:2

JAGIELLONIA BIAŁYSTOK - PGE GKS BEŁCHATÓW 0:2

GÓRNIK ZABRZE - POLONIA WARSZAWA 0:1

ŁKS ŁÓDŹ - POLONIA BYTOM 2:0

PIAST GLIWICE - LECHIA GDAŃSK 0:2

ARKA GDYNIA - ODRA WODZISŁAW 2:1

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje