Reklama

Reklama

MŚ Rosja 2018. Kontrowersyjne koszulki reprezentacji Hiszpanii

Hiszpanie przedstawili projekt nowych koszulek piłkarskiej reprezentacji, wyprodukowanych przez firmę Adidas. Ich wygląd budzi sporo kontrowersji. Według wielu fioletowy kolor przypomina o fladze II Republiki Hiszpańskiej, zakończonej wojną domową.

Projekt Adidasa w stylu retro miał nawiązywać do koszulek Hiszpanów z 1994 roku, jednak nie wszystko poszło po myśli producentów. W kraju wybuchła dyskusja na temat stosowności strojów. Interweniował nawet rząd, który telefonował do hiszpańskiej federacji piłkarskiej.

Juan Luis Larrea, prezydent hiszpańskiej federacji piłkarskiej, broni strojów, tłumacząc, że w rzeczywistości użyto koloru niebieskiego. Problem w tym, że ten na czerwonym tle łudząco przypomina fiolet. Słowa Larrea: "To przecież niebieski, niebieski" znalazły się nawet na okładce hiszpańskiego "Asa".

Reklama

Połączenie kolorów czerwonego, żółtego i fioletowego przypomina w kraju z Półwyspu Iberyjskiego flagę II Republiki Hiszpańskiej. Istniała ona w latach 1931-39 i została zakończona wojną domową oraz przejęciem władzy przez generała Franco. Nic więc dziwnego, że zastosowanie tego typu barw na koszulce jest uznawane w Hiszpanii za skandal.

Szef hiszpańskiej federacji tłumaczy, że projekt przedstawiony przez firmę Adidas został przyjęty przez pięcioosobową komisję, która nie dopatrzyła się podobieństwa do flagi republikańskiej.

WG

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL