MŚ do lat 20: turniej w Polsce bez Brazylii, znani wszyscy uczestnicy
Piłkarze Brazylii nie awansowali do mistrzostw świata do lat 20, które od 23 maja do 15 czerwca odbędą się w sześciu polskich miastach. Po rywalizacji w Ameryce Południowej i Afryce znani są już wszyscy uczestnicy turnieju - łącznie 24 drużyny.
Ostatnimi zespołami, które zapewniły sobie awans, są Argentyna, Kolumbia, Urugwaj i Ekwador z Ameryki Południowej oraz Senegal, Nigeria, RPA i Mali z Afryki.
W grupie finałowej eliminacji w strefie Ameryki Południowej Brazylia odniosła tylko jedno zwycięstwo (w pięciu meczach) - w ostatniej kolejce pokonała 1-0 Argentynę. W efekcie zajęła dopiero piąte miejsce, jedynie przed Wenezuelą.
Polska jako gospodarz nie musiała grać w eliminacjach. Kibice zobaczą łącznie sześć drużyn z Europy - oprócz "Biało-Czerwonych" również Portugalię, Włochy, Ukrainę, Francję i Norwegię.
Z Azji wystąpią Japonia, Korea Południowa, Katar i Arabia Saudyjska, ze strefy CONCACAF (państwa Ameryki Północnej, Środkowej i Karaibów) - Honduras, Meksyk, Panama i USA, natomiast z Oceanii - Nowa Zelandia i Tahiti.
Największa na świecie juniorska impreza piłkarska rozpocznie się 23 maja - wówczas na stadionach w Łodzi, Gdyni, Bydgoszczy i Lublinie zostaną rozegrane pierwsze spotkania. Dzień później do gry włączą się Tychy oraz Bielsko-Biała.
Centrum turnieju będzie Łódź. Na stadionie Widzewa odbędzie się w sumie 10 meczów, m.in. otwarcia, finał i wszystkie trzy spotkania grupowe Polaków, prowadzonych przez trenera Jacka Magierę.
Faza grupowa potrwa do 31 maja i po dwóch dniach odpoczynku 16 najlepszych zespołów przystąpi do rywalizacji w 1/8 finału (2-4 czerwca). Ćwierćfinały zaplanowano na 7-8 czerwca w Łodzi, Gdyni, Tychach i Bielsku-Białej, a półfinały - 11 czerwca w Lublinie i Gdyni.
Turniej zakończy się 15 czerwca meczem finałowym w Łodzi, a dzień wcześniej w Gdyni odbędzie się spotkanie o trzecie miejsce.
Ceremonia losowania grup odbędzie się 24 lutego w Gdyni.
Format turnieju jest taki sam jak seniorskich mistrzostw Europy, czyli sześć grup po cztery drużyny. Do 1/8 finału awansują po dwie najlepsze z grup i cztery najlepsze z trzecich miejsc.
Mistrzostwa odbywają się co dwa lata od 1977 roku. Pierwsze zorganizowano w Tunezji, a trzy ostatnie - w Turcji (2013), Nowej Zelandii (2015) i Korei Południowej (2017), gdzie triumfowała Anglia. Najwięcej mistrzowskich tytułów mają na koncie Argentyna - sześć i Brazylia - pięć.
Europa: Polska (gospodarz), Francja, Norwegia, Portugalia, Ukraina, Włochy.
Ameryka Południowa: Argentyna, Ekwador, Kolumbia, Urugwaj.
CONCACAF: Honduras, Meksyk, Panama, Stany Zjednoczone.
Azja: Arabia Saudyjska, Japonia, Katar, Korea Południowa.
Afryka: Mali, Nigeria, Republika Południowej Afryki, Senegal.
Oceania: Nowa Zelandia, Tahiti