Reklama

Reklama

MŚ 2022: W UEFA bez porozumienia ws. zimowego terminu mundialu

​Władze europejskiego futbolu nie mówią jednym głosem w sprawie ewentualnego rozegrania mistrzostw świata w Katarze zimą 2022 roku. Pomysł popierają narodowe związki, ale przeciw jest tzw. rada strategiczna, złożona z przedstawicieli piłkarzy, klubów i lig.

"Nie osiągnęliśmy porozumienia" - powiedział po spotkaniu członków Komitetu Wykonawczego UEFA w Dubrowniku Theo van Seggelen ze związku zawodowego piłkarzy FIFpro.

Jego zdaniem, rozgrywanie MŚ w Katarze w czerwcu jest niedopuszczalne, ze względu na panujące tam wówczas upały, które stanowiłyby zagrożenie dla zdrowia zawodników.  Jak dodał, zanim idea zostanie zatwierdzona, co miałoby nastąpić na posiedzeniu Komitetu Wykonawczego FIFA 3-4 października w Zurychu, konieczne są szczegółowe negocjacje ze światową federacją. Europejski futbol będzie na nim reprezentować ośmioosobowa grupa, z szefem UEFA Michelem Platinim na czele.

Reklama

Kierujący FIFA Szwajcar Joseph Blatter, który jest także członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego, niedawno zasugerował, że mundial 2022 roku mógłby się odbyć w listopadzie, gdyż zimą rozegrane zostaną igrzyska.

W czwartek MKOl wydał oświadczenie, w którym wyraził przekonanie, że kolizji terminów nie będzie, a FIFA znajdzie takie rozwiązanie problemu MŚ, by żadna z imprez na tym nie straciła.

Z kolei Karl-Heinz Rummenigge, szef organizacji zrzeszającej największe kluby Starego Kontynentu, zaznaczył, że lepszą opcją niż styczeń czy listopad jest kwiecień 2022, ale nie przedstawił uzasadnienia.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama