Reklama

Reklama

MŚ 2014: Rozlosowano grupy - Anglia i Włochy wpadły na siebie

Urugwaj, Kostaryka, Anglia i Włochy - oto najtrudniejsza grupa przyszłorocznego turnieju finałowego piłkarskich mistrzostw świata w Brazylii. Uroczysta ceremonia losowania odbyła się w brazylijskim Costa do Sauipe.

Przyszłoroczny mundial rozegrany zostanie w dniach 12 czerwca - 13 lipca na 12 stadionach w 12 brazylijskich miastach. W meczu otwarcia rywalami gospodarzy - Brazylijczyków będą Chorwaci.

32 uczestników MŚ zostało przed losowaniem podzielonych na cztery koszyki. W pierwszym znalazły się zespoły najwyżej notowane w rankingu FIFA na dzień 17 października, czyli po zakończeniu zasadniczej części kwalifikacji: Argentyna, Kolumbia, Urugwaj, Hiszpania, Niemcy, Belgia, Szwajcaria i zespół gospodarzy - Brazylia.

Pozostałe zostały ustalone na podstawie kryteriów geograficznych. FIFA ustaliła, że do tej samej grupy mogą trafić najwyżej dwie drużyny z Europy oraz po jednej z każdego innego kontynentu. W piątek wszystkie drużyny przydzielono do ośmiu czterozespołowych grup.

Reklama

Najtrudniejsza jest grupa D, do której trafiły zespoły Urugwaju (6. miejsce w rankingu), Włoch (7.), Anglii (13.) i Kostaryki (31.). Zespoły z tej grupy zdobyły siedem tytułów mistrza świata z dotychczasowych 19.

Bardzo ciekawie zapowiada się także walka w grupie G, gdzie znalazły się Niemcy (2.), Portugalia (5.), Ghana (24.) i USA (14.). Z kolei w pierwszym meczu grupy B dojdzie do starcia aktualnych mistrzów świata - Hiszpanów z wicemistrzami - Holendrami.

Ceremonia losowanie rozpoczęła się od minuty ciszy ku pamięci Nelsona Mandeli, prezydenta Republiki Południowej Afryki w latach 1994-1999, który zmarł w czwartek w wieku 95 lat.

Prezydent Brazylii Dilma Rousseff, witając gości podczas ceremonii losowania, zapowiedziała, że jej kraj będzie gospodarzem najlepszego mundialu w historii.

W specjalnym namiocie, którego powierzchnia wynosi 9000 m kwadratowych, losowanie śledzili trenerzy 30 z 32 drużyn, które wystąpią w MŚ. Brakowało tylko Oscara Tabareza (Urugwaj) i Miguela Herrery (Meksyk).

O losowanie poproszono byłe piłkarskie gwiazdy, reprezentujące wszystkie kraje, które mają na koncie tytuł mistrzowski. Byli wśród nich: Brazylijczyk Cafu, Francuz Zinedine Zidane, Niemiec Lothar Matthaeus, Hiszpan Fernando Hierro, Włoch Fabio Cannavaro, Urugwajczyk Alcides Ghiggia, Anglik Geoff Hurst i Argentyńczyk Mario Kempes.

Uroczystość, z udziałem 1500 gości, 2000 przedstawicieli mediów, 300 pracowników FIFA i służb porządkowych oraz 200 wolontariuszy, prowadzili - Fernanda Lima i Rodrigo Hilbert, brazylijska para aktorów-celebrytów, związanych ze sobą również prywatnie.

Grupy MŚ w Brazylii:

Grupa A

Brazylia, Chorwacja, Meksyk, Kamerun

Grupa B

Hiszpania, Holandia, Chile, Australia

Grupa C

Kolumbia, Grecja, Wybrzeże Kości Słoniowej, Japonia

Grupa D

Urugwaj, Kostaryka, Anglia, Włochy

Grupa E

Szwajcaria, Ekwador, Francja, Honduras

Grupa F

Argentyna, Bośnia i Hercegowina, Iran, Nigeria

Grupa G

Niemcy, Portugalia, Ghana, USA

Grupa H

Belgia, Algieria, Rosja, Korea Południowa


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL