Reklama

Reklama

Mistrzostwa świata w TVP czyli mundial ze "Szpakiem"

Już za niewiele ponad miesiąc rozpoczną się w Brazylii mistrzostwa świata, które w Polsce pokaże telewizja publiczna. Ma być wyjątkowo nowocześnie, ale będzie jak zawsze. Najważniejsze mecze komentować będzie Dariusz Szpakowski, dla którego to już dziesiąty mundial.

Już za niewiele ponad miesiąc rozpoczną się w Brazylii mistrzostwa świata, które w Polsce pokaże telewizja publiczna. Ma być wyjątkowo nowocześnie, ale będzie jak zawsze. Najważniejsze mecze komentować będzie Dariusz Szpakowski, dla którego to już dziesiąty mundial.

Podczas specjalnej konferencji prasowej w siedzibie TVP Szpakowski zadeklarował, że na mistrzostwa świata będzie odpowiednio przygotowany. - Po finale Ligi Mistrzów będzie czas, aby uzupełnić wiedzę na temat finalistów - zadeklarował. Oprócz niezłomnego "Szpaka" do Brazylii jadą Jacek Laskowski, Tomasz Jasina i Maciej Iwański. Ze studia w Warszawie pozostałe mecze skomentują też dobrze znani z anten telewizji publicznej Michał Zawadzki, Jacek Jońca i Sławomir Kwiatkowski.

TVP odważniej stawia na młodych ekspertów. W telewizji już nie zobaczymy analiz Jacka Gmocha, nie posłuchamy fachowych opinii Andrzeja Strejlaua czy Włodzimierza Lubańskiego. Prym mają wieźć ci, którzy jeszcze niedawno grali w piłkę: Marcin Żewłakow, Kamil Kosowski i "wypożyczony" z nc+ Grzegorz Mielcarski.

Reklama

Nieco więcej wątpliwości budzi projekt ""Studio Plaża", który ma nawiązywać do tego, co TVP serwowało nam na dachu fabryki Wedla w czasie Euro 2012. - To jeszcze nie jest pewne, ale mamy zamiar zapraszać także do studia aktorów i piosenkarzy - futbolowch zapaleńców - zapowiedział Włodzimierz Szaranowicz, który będzie prowadził program przed, w przerwie i po meczach. Zmieniać go będą Przemysław Babiarz, Maciej Kurzajewski i Jacek Kurowski.

Co najważniejsze dla kibiców TVP przeprowadzi bezpośrednią transmisję z wszystkich 64 spotkań, które odbędą się między 12 czerwca a 13 lipca. 32 z nich pokaże TVP 1, pozostałe trafią na antenę "dwójki". Łącznie będzie to 250 godzin transmisji. Pomimo tego, że mundial rozgrywany będzie na drugiej półkuli to godziny rozpoczęcia meczów nie powinny burzyć harmonogramu dnia przeciętnego kibica. Większość spotkań zaplanowano na godziny 18, 21 i 24. Wszystkie transmisje będą przeprowadzone w jakości HD, a wydarzenia na boisku będą śledzić aż 34 kamery.  Dla tych, którzy przegapią mecz na żywo, w nocnym paśmie TVP Regionalna wszystkie spotkania zostaną odtworzone, a już od 8 rano będzie można je obejrzeć także na antenie TVP Sport.

Po sukcesie z uruchomieniem platformy internetowej podczas igrzysk w Soczi, także teraz publiczna mocno stawia na sieć. W internecie ma się pojawić łącznie aż 1000 godzin relacji z Brazylii. - W czasie igrzysk naszą stronę odwiedziło 2 miliony unikalnych użytkowników. Liczymy na podobny wynik podczas mundialu - dodał Szaranowicz. Na stronie sport.tvp.pl będzie można oglądać na żywo wszystkie mecze, podobne udogodnienie przygotowane będzie dla użytkowników smartfonów dzięki aplikacji TVP Stream.

Przy Woronicza liczą jednak na rzeszę fanów przed telewizorami, choć wyniku z Euro 2012 na pewno nie uda się pobić. Wówczas spotkanie Polska - Rosja śledziło w szczytowym momencie aż 16,23 miliona widzów. Nieosiągalny jest też rekord mundialu czyli 13,5 miliona kibiców przed telewizorami w czasie meczu Niemcy - Polska podczas mistrzostw z 2006 roku.

Autor: Krzysztof Oliwa


Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL