Reklama

Reklama

Mecz budowlańców Polska - Ukraina na gdańskiej PGE Arenie

Drużyny Polski i Ukrainy, złożone z pracowników firm budowlanych zaangażowanych w obu krajach w projekty infrastrukturalne związane z Euro 2012, zmierzą się 15 października w towarzyskim meczu piłkarskim na gdańskiej PGE Arenie - poinformowali organizatorzy.

Drużyny Polski i Ukrainy, złożone z pracowników firm budowlanych zaangażowanych w obu krajach w projekty infrastrukturalne związane z Euro 2012, zmierzą się 15 października w towarzyskim meczu piłkarskim na gdańskiej PGE Arenie - poinformowali organizatorzy.

Mecz na gdańskim stadionie będzie połączony z Dniem Otwartym PGE Areny. Rewanżowe spotkanie zaplanowano na kwiecień 2012 roku, na stadionie Olimpijskim w Kijowie, gdzie 1 lipca odbędzie się finałowy pojedynek Euro 2012.

Organizatorem przedsięwzięcia po polskiej stronie jest Polski Związek Inżynierów i Techników Budownictwa (PZITB), który do udziału w meczu zaprosił największe przedsiębiorstwa budujące obiekty na przyszłoroczne mistrzostwa Europy w piłce nożnej. Firmy wydelegowały do kadry swoich przedstawicieli, a zadania selekcji reprezentacyjne ekipy podczas zgrupowania w Pruszkowie podjęli się najbardziej znani polscy trenerzy Antoni Piechniczek i Jerzy Engel. Drużynę ukraińską poprowadzi natomiast Wołodymyr Troszkin, gwiazda Dynama Kijów z okresu świetności tego klubu.

Reklama

- Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi opinii publicznej na znakomite efekty pracy firm budowlanych, związanych z obiektami przyszłorocznych piłkarskich mistrzostw Europy. Nieprzypadkowo więc mecz odbędzie się na stadionie w Gdańsku, który uznawany jest za jedną z najpiękniejszych tego typu aren na świecie. Środowisko budowlane odbierało jako niesprawiedliwe relacje mediów z budów obiektów na Euro 2012, które koncentrowały się głównie na niedociągnięciach. Pomija się natomiast to, że polscy budowlańcy z wielką fachowością wybudowali jedne z najpiękniejszych i najnowocześniejszych stadionów na świecie - tłumaczy Wiktor Piwkowski, prezes PZiTB.

- W tym przedsięwzięciu aspekt sportowy nie jest najważniejszy. Wykorzystując to wydarzenie chcemy pokazać, że to nie krasnoludki wybudowały te nowoczesne stadiony czy drogi, lecz świetni fachowcy - dodaje Piwkowski.

Ideę dwumeczu polskich i ukraińskich budowlańców poparli m.in. minister sportu Adam Giersz, prezydent Gdańska Paweł Adamowicz i prezes PZPN Grzegorz Lato.

Gdańska PGE Arena wyróżnia się niebanalną architekturą. Projektanci - biuro architektoniczne Rhode, Kellermann, Wawrowsky - inspirowali się bursztynem, który jednoznacznie kojarzy się właśnie z Gdańskiem. To nie jedyne odniesienie do lokalnej, nadbałtyckiej specyfiki. Elementem tworzącym konstrukcję dachu PGE Areny są bowiem 82 dźwigary, których kształt nawiązuje do wręgów, z których budowano niegdyś łodzie rybackie.

PGE Arena to obiekt multifunkcjonalny, pozwalający na organizację imprez sportowych, koncertów i innych widowisk artystycznych, a także przedsięwzięć biznesowych, jak sympozja czy konferencje. Trybuny stadionu mogą pomieścić 42 000 osób, pod nimi znajdują się powierzchnie komercyjne, handlowo usługowe i strefa biznesowa o łącznej powierzchni blisko 30 tysięcy metrów kwadratowych. Podczas przyszłorocznego turnieju finałowego mistrzostw Europy odbędą się tu trzy mecze grupowe i spotkanie ćwierćfinałowe.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL