Reklama

Reklama

ME 2020. Krytyka “upolitycznionych" strojów piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii

W Hiszpanii nie słabnie krytyka firmy Adidas za rzekome upolitycznienie strojów piłkarskiej reprezentacji na mistrzostwa Europy 2020. Część mediów wskazuje, że nowe koszulki piłkarzy mają odzwierciedlać zmiany polityczne w tym kraju.

Krytyka wobec firmy Adidas za nowe koszulki rozszerza się nie tylko na portalach społecznościowych, ale także w hiszpańskich mediach.

Madrycki dziennik “ABC" nazywa kratkowaną w różne tony czerwieni koszulkę reprezentacyjną mianem “polemicznej". Cytuje niektórych kibiców, nazywających stroje Hiszpanii na Euro 2020, jako ubiór “dobrze oddający wewnętrzne podziały" w tym kraju.

Kwadraty w różnych odcieniach czerwonego umieszczone na koszulkach piłkarzy Hiszpanii, mają według władz tamtejszej federacji ukazywać “odmienność jej reprezentacji od innych", a zarazem podkreślać fakt, że mimo podziałów politycznych “futbol jednoczy Hiszpanów".

Reklama

Hiszpańska Federacja Piłki Nożnej (RFEF) poinformowała na swojej stronie, że różne odcienie czerwonego nawiązują też do pierwszej turniejowej koszulki piłkarzy Hiszpanii, z którą przed blisko stu laty udali się na igrzyska olimpijskie do Antwerpii.

Federacja przypomniała, że właśnie od używanych w 1920 r. olimpijskich koszulek do piłkarskiej reprezentacji Hiszpanii przylgnął przydomek “Czerwonej" (La Roja).

Od 2017 r., kiedy w Katalonii zorganizowane zostało nielegalne referendum niepodległościowe nie słabną tarcia pomiędzy autonomicznym rządem tego regionu a władzami w Madrycie.

14 października br. hiszpański Sąd Najwyższy skazał dziewięciu separatystów oskarżonych o organizację plebiscytu na kary więzienia od 9 do 13 lat. Od tego czasu w Katalonii przeprowadzono już kilkaset manifestacji, z których część przerodziła się w zamieszki. Rannych zostało w nich łącznie ponad 650 osób.

Dowiedz się więcej na temat: reprezentacja Hiszpanii | Euro 2020

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje