Reklama

Reklama

Losowanie Euro w Warszawie?

Sekretarz generalny UEFA David Taylor przyznał w środę w Poznaniu, że Warszawa ma największe szanse, by zorganizować losowanie eliminacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, które odbędą się w Polsce i na Ukrainie.

Sekretarz generalny UEFA  David Taylor przyznał w środę w Poznaniu, że Warszawa ma  największe szanse, by zorganizować losowanie eliminacji  piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku, które odbędą się w  Polsce i na Ukrainie.

Taylor przewodniczy delegacji UEFA, która od poniedziałku wizytuje kolejne polskie ośrodki kandydujące do roli miast-gospodarzy Euro 2012. Po Warszawie i Gdańsku w środę przyszła kolej na Poznań, a w czwartek przedstawiciele UEFA odwiedzą Wrocław. Przed miesiącem, wracając z Ukrainy, gościli w Krakowie i Katowicach.

Najwięcej uwagi poświęcają lotniskom, dworcom kolejowym, miejscom, gdzie planowane są tzw. strefy kibiców. Pilnie śledzą również postęp prac przy budowie stadionów.

Reklama

W Warszawie goście z UEFA przekonali się jak działają i wyglądają m.in. lotnisko Okęcie im. Fryderyka Chopina i kolejowy Dworzec Centralny. Odwiedzili również plac budowy Stadionu Narodowego.

W Gdańsku stan prac przy budowie stadionu Baltik Arena oglądali z samochodów terenowych, bowiem ze względu na roztopy i grząski teren nie było innego sposobu poruszania się po terenie budowy. Gościom zaprezentowano też gdańskie Główne i Stare Miasto wraz z terminalem portu lotniczego znajdującym się w centrum oraz Dworzec Główny PKP.

Członkowie delegacji zobaczyli też m.in. gdański Plac Zebrań Ludowych położony przy wjeździe do centrum miasta od strony dzielnicy Wrzeszcz. Tam przewidziano utworzenie jednej ze "stref kibiców".

W Poznaniu strefy dla kibiców powstaną m.in. na Placu Wolności i na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich, które odwiedzili delegaci UEFA. Najwięcej czasu spędzili jednak na Stadionie Miejskim, gdzie trwa obecnie budowa dwóch bocznych trybun. Przedstawiciele UEFA znaleźli również czas na spacer po Starym Rynku i terenach wokół jeziora Maltańskiego.

Dla Taylora była to już kolejna wizyta w Poznaniu. Trzy lata temu w stolicy Wielkopolski spędził kilkanaście dni podczas finałów piłkarskich mistrzostw Europy U19.

- Znam Poznań całkiem dobrze. To bardzo piłkarskie miasto, podoba mi się entuzjazm i determinacja władz miasta - przyznał sekretarz generalny UEFA.

Taylor dodał również, że ceremonia losowania grup eliminacyjnych do turnieju Euro-2012, o którą ubiegają się m.in. Poznań i Gdańsk, odbędzie się prawdopodobnie w Warszawie.

Przedstawiciele UEFA najwięcej zastrzeżeń mieli do sytuacji na dworcach kolejowych, zwracali również uwagę na konieczność poprawy infrastruktury. - Zdajecie sobie jednak z tego sprawę i pracujecie nad tym - zaznaczył Taylor.

Prezes spółki PL.2012 Marcin Herra nie ukrywał, że dla delegacji UEFA najważniejszy był postęp prac przy budowie stadionów.

- Dziś, wszędzie gdzie jesteśmy, nie rozmawiamy już o makietach, tylko możemy wejść na plac budowy i na szczęście możemy powiedzieć, że jesteśmy przed czasem w realizacji tych inwestycji - podkreślił Herra.

Zwrócił uwagę na fakt, że władze wszystkich miast podkreślają, że wszystkie prowadzone przez nie inwestycje nie są robione dla Euro czy na Euro, ale miasta potrzebują ich na następne lata.

- Euro 2012 jest tylko dobrym katalizatorem i dobrym motywatorem - zauważył.

Herra przyznał, że kolejna wizyta Taylora i delegacji UEFA w Polsce jeszcze uwiarygodni nasz kraj jako gospodarza piłkarskich ME w 2012 roku.

- Najważniejsze, że pokazaliśmy podczas tej wizyty, iż wcześniejsze plany sa realizowane. To buduje zaufanie dwóch stron do siebie. I Polska dziś udowadnia, że jest wiarygodnym partnerem - stwierdził.

W czwartek, w ostatnim dniu wizyty w Polsce, delegacja UEFA odwiedzi Wrocław.

W połowie kwietnia z postępem przygotowań do ME osobiście zapozna się prezydent UEFA Michel Platini, który odwiedzi Polskę. W maju Komitet Wykonawczy UEFA zdecyduje w jakich miastach Polski i Ukrainy zostaną rozegrane mecze Euro 2012.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL