LM: Inter wyeliminowany!

Bayern Monachium, Olympique Lyon, Arsenal Londyn, Lokomotiw Moskwa, Deportivo La Coruna i Real Sociedad to ostatnie zespoły, które zapewniły sobie awans do 1/8 finału piłkarskiej Ligi Mistrzów 2003/2004.

Dużą niespodzianką jest wyeliminowanie z rozgrywek półfinalisty LM z poprzedniego sezonu - mediolańskiego Interu.

Niespodzianki nie było za to w Monachium. Mający nóż na gardle Bayern pokonał Anderlecht Bruksela 1:0 i wywalczył awans do 1/8 finału. Jedyna bramka tego spotkania padła po dość wątpliwym rzucie karnym, który sprokurował Michał Żewłakow. Polski obrońca, zdaniem sędziego Kima Miltona Nielsena, odepchnął w polu karnym Claudio Pizarro i arbiter wskazał na "wapno". Jedenastkę na bramkę zamienił Roy Makaay i był to gol na wagę awansu. Anderlecht, zwłaszcza w pierwszej połowie, zagrał poniżej oczekiwań - do przerwy nie oddał ani jednego celnego strzału na bramkę Olivera Kahna.

Pierwsze miejsce w grupie A wywalczyli piłkarze Olympique Lyon. Mistrzowie Francji pokonali na Stade Gerland Celtic Glasgow 3:2 po bramkach Brazylijczyków, Elbera i Juninho (dwa gole). Celtic zajął trzecie miejsce w grupie i zagra w III rundzie Pucharu UEFA.

W grupie B awans z pierwszego miejsca wywalczył Arsenal Londyn. "Kanonierzy", grający pod ogromną presją, pokonali Lokomotiw Moskwa 2:0 i wygrali rozgrywki w swojej grupie. Pierwszą bramką na Highbury zdobył Robert Pires, który w 12. minucie otrzymał podanie od Thierry'ego Henry i pokonał Sergieja Owczinnikowa. Na 2:0 podwyższył w 67. minucie Fredrik Ljungberg, a asystę na swoje konto znów zapisał Henry.

W drugim meczu tej grupy, gol napastnika Dynama Kijów Rincona w 85. minucie pozbawił awansu Inter Mediolan. Wcześniej prowadzenie dla Interu uzyskał Adani, ale Dynamo zagrało dla Lokomotiwu i w końcówce strzeliło gola, który dał awans do 1/8 finału piłkarzom z Moskwy.

W grupie C wszystkie światła skierowane były na Eindhoven, gdzie tamtejszy PSV musiał pokonać Deportivo co najmniej 2:0, by awansować do dalszych gier. Gospodarze prowadzili wprawdzie 2:0 dzięki trafieniom de Jonga (14. min) i Robbena (48.), ale w 83. minucie był już remis. Najpierw z wolnego celnie uderzył Luque, a później na 2:2 wyrównał Pandiani. Zwycięstwo PSV zapewnił już w doliczonym czasie gry de Jong. Zespół z Eindhoven, który przegrał na wyjeździe z Deportivo 0:2, zagra w Pucharze UEFA.

W drugim meczu tej grupy AS Monaco bezbramkowo zremisowało w Atenach z tamtejszym AEK i zapewniło sobie pierwsze miejsce w tabeli.

Środa była szczęśliwa dla drużyn z Primera Division, bowiem do 1/8 finału awansował też Real Sociedad. Zespół z San Sebastian zremisował u siebie z Galatasaray 1:1 i był to dla Basków zwycięski remis. Goście ze Stambułu prowadzili po bramce Sukura w 26. minucie i taki wynik dawał im awans. Nadzieje Turków rozwiał jednak De Paula.

Galatasaray zagra w Pucharze UEFA, a pierwsze miejsce w grupie zajął Juventus, który na pożegnanie rozgromił na Stadio delle Alpi Olympiakos Pireus 7:0. Łupem bramkowym w drużynie z Turynu podzielili się: Trezeguet (dwa gole), Miccoli, Maresca, Di Vaio, Del Piero i Zalayeta.

Losowanie par 1/8 finału LM odbędzie się w piątek. Rozgrywki zostaną wznowione w lutym.