Reklama

Reklama

Listkiewicz: Janas to świetny wybór

- Sądzę, że każdy kolejny mecz drużyny kierowanej przez Janasa utwierdzi mnie w przekonaniu, że był to świetny wybór - stwierdził Prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej, Michał Listkiewicz, który dzisiaj był gościem czata w INTERIA.PL.

Sternik futbolu nad Wisłą przedstawił swoją opinię na wiele "gorących" tematów. Prezentujemy najciekawsze pytania i odpowiedzi skierowane do Michała Listkiewicza.

Czy nie stać nas na naprawdę dobry na miarę światową stadion ??

Michał Listkiewicz Oczywiście że nas stać, natomiast przez wiele lat obiekty piłkarskie były dla władz państwowych i sportowych tematem wstydliwym. Zbudowano wiele pięknych hal, basenów, powstają supernowoczesne obiekty dla kolarstwa, kajakarstwa górskiego, łucznictwa, natomiast piłkę traktowano po macoszemu. Na szczęście od roku coś się ruszyło, konkretyzują się plany budowy stadionów w Warszawie, Poznaniu, Krakowie. Dzięki pomocy rządu oświetlonych jest już ok. 20 stadionów w Polsce. Mamy też kilka małych perełek, ale tylko na potrzeby klubu, jak np. stadion Groclinu czy Amici.

Reklama

pierre!!: Witam panie Michale.. Ostatnio nagłośniła się sprawa "Polskiego Niemca" Łukasza Podolskiego. Czy rzeczwiście PZPN chce pozyskać tego piłkarza do kadry narodowej???

Michał Listkiewicz: Bardzo byśmy chcieli, ale wszystko zależy od decyzji samego Łukasza. O ile wiem zdecydowanie bardziej marzy mu się gra w pierwszej reprezentacji Niemiec, czemu się specjalnie nie dziwię. Napisałem list do Łukasza w tej sprawie, czekam na odpowiedź.

Ile drużyn w ekstraklasie jest według Pana optymalnym rozwiązaniem?

Michał Listkiewicz: 16. Może kiedyś powinniśmy mieć 18 drużyn w ekstraklasie pod warunkiem, że będzie tyle zadaszonych stadionów z podgrzewanymi boiskami.

Daleczek: Dzień dobry Chciałbym się zapytać czy sprawa powiększenia ligi z 14 do 16 drużyn jest już przesądzona? Jeżeli tak to od kiedy?

Michał Listkiewicz: Żadna decyzja nie zapadła, czekamy na zapowiedziany wniosek Piłkarskiej Ligi Polskiej w tej sprawie. Jeżeli zarząd PZPN rozpatrzy go pozytywnie to 16 - zespołowa I liga ruszyłaby od sezonu 2005/06, a więc za półtora roku.

Czy rozważa Pan pomoc ze strony Zbigniewa Bońka w sprzedaży praw do transmisji spotkań ekstraklasy?

Michał Listkiewicz: Zbigniew Boniek ma duże doświadczenie w tej materii i jeżeli zadeklaruje swoją pomoc, na pewno jej nie odrzucimy. Tym bardziej, że Boniek jest członkiem zarządu PZPN co daje mu prawo współdziałania w wielu sprawach związku.

takeda_: Jakie stacje będą transmitować mecze ekstraklasy czy tylko Canal Plus czy jakieś inne też

Michał Listkiewicz: Zgodnie z nowymi przepisami UE mecze ligowe będą podzielone na 3 pakiety: mecze w całości, skróty i magazyn ligowy. Sądzę, że te trzy pakiety powinny znaleźć się w różnych stacjach telewizyjnych, aby kibic miał prawo wyboru.

20-letni_samotni: Co pan sądzi o stadionie Zawiszy w Bydgoszczy na którym w kwietniu zostanie rozegrany mecz towarzyski z Irlandia?? I jak pan myśli dlaczego właśnie wybrano stadion w naszym mieście gdzie futbol praktycznie nie istnieje a nasze drużyny plasują na samym końcu 3 -ligi, grupy drugiej??

Michał Listkiewicz: Stadion w Bydgoszczy jest bardzo ładny i bezpieczny. Reprezentacja rozegrała tam już kilka spotkań, zawsze była świetna frekwencja i atmosfera. Mecz przyznaliśmy Bydgoszczy z okazji jubileuszu tamtejszego związku piłki nożnej.

Martinessi: Dlaczego PZPN nie dał Szczakowiance prawa do obrony w postępowaniu w aferze barażowej?

Michał Listkiewicz: To jakieś nieporozumienie. W trakcie postępowania Szczakowiankę reprezentowali jej prawnicy. Zeznania świadków były udostępnione, utajniono jedynie dane personalne świadków. Nie ma więc mowy o braku prawa do obrony.

LEW48: Panie Michale jak się sprawy rozwiązały z panem Tomaszewskim?

Michał Listkiewicz: Mój zastępca, Eugeniusz Kolator właśnie wygrał sprawę z Janem Tomaszewskim. Ja cierpliwie czekam na swój proces, jestem pewien, że też wygram. Mimo wszystko liczę, że Jan Tomaszewski przestanie rzucać obelgami i oskarżeniami na prawo i lewo i zrobi jeszcze trochę dobrego dla polskiej piłki, nawet w PZPN.

Perry_CMS: Witam pana prezesa, Statut związku nie pozwala klubom ekstraklasy na podpisywanie indywidualnych umów transmisyjnych z telewizjami, czy w obliczu wciąż zmniejszających się pieniędzy od Canalu+ na polską ekstraklasę ma to sens?

Michał Listkiewicz: To jest warunek istnienia polskiej ligi, identyczne zasady obowiązują niemal w całej Europie. Mimo jednorazowej obniżki, kwoty z Canal Plus wciąż są bardzo znaczące dla budżetów klubów. Powrót do decentralizacji praw mógł by sprawić, że w lidze grałoby 5-6 drużyn.

Co Pan myśli o rozwoju piłki nożnej w Afryce. Zespoły zatrudniają dobrych (z sukcesami) trenerów z Europy. Dlaczego my tego nie zrobimy?

Michał Listkiewicz: Futbol afrykański to ciągle nie do końca odkryty rezerwuar wspaniałych piłkarzy. Tylko najbogatsze federacje afrykańskie zatrudniają czołowych trenerów europejskich płacąc im krocie, nas na to nie stać. Na marginesie przypomnę, że na Czarnym Lądzie pracowali z powodzeniem polscy szkoleniowcy - Henryk Kasperczak, A. Piechniczek, Z. Kulesza, a obecnie Wojcicech Łazarek.

marcino7778: Zamierza Pan kandydować na następna kadencję w związku. Czy będzie Pan miał kontrkandydata. Czy ktoś jeszcze wyraził chęć walki o fotel prezesa?

Michał Listkiewicz: Ogłosiłem już decyzję, że kandyduję, na razie nikt inny publicznie takiej deklaracji nie zgłosił, ale w środowisku mówi się o osobach A. Piechniczka, Włodzimierza Lubańskiego, Piotra Nurowskiego, każdy z nich to duża indywidualność. Ale nie boję się tej rywalizacji.

Perry_CMS: Czy jest Pan zadowolony z pracy Pawła Janasa jako selekcjonera?

Michał Listkiewicz: Jestem coraz bardziej zadowolony. I sądzę, że każdy kolejny mecz drużyny kierowanej przez Janasa utwierdzi mnie w przekonaniu, że był to świetny wybór.

Darko_25: Panie Michale co Pan sądzi o ostatnich przypadkach śmierci na boisku? Dlaczego się tak dzieje, przecież piłkarze przechodzą odpowiednie badania i moim zdaniem choroby serca zostałyby wcześniej wykryte!

Michał Listkiewicz: Sądzę, że są to po prostu nieszczęśliwe wypadki, zdarzało się, że aktor zmarł na scenie, lekarz przy operacji... Rocznie umiera w trakcie treningów lub zawodów ok. 400 sportowców, pisze się tylko o najbardziej spektakularnych przypadkach, a gwiazdy piłki do nich należą. Do końca życia będę miał przed oczami umierającego Foe, gdyż byłem jednym z pierwszych, którzy na Stadionie w Lyon dowiedzieli się, że ten wspaniały chłopak nie żyje. Badania lekarskie nie zawsze mogą zapobiec tragedii.

bylek: dlaczego PZPN i Związki okręgowe zbierają od klubów młodzieżowych wysokie składki a tak mało dają na szkolenie młodzieży!

Michał Listkiewicz: PZPN nie pobiera żadnych składek od klubów młodzieżowych, jedyną opłatą jest 5 - proc. stawka od transferów zagranicznych. Przed dwoma laty odstąpiliśmy od wszystkich innych "haraczy". Rocznie przekazujemy kilka milionów zł na szkolenie dzieci i młodzieży w terenie. Dzięki temu funkcjonują rozgrywki młodzieżowe w 6 kategoriach, a ok. 1000 dzieci ma zapewnione piłkarskie wakacje.

Jak Pan ocenia projekt Lecha Kaczyńskiego budowy porządnego stadionu piłkarskiego w Warszawie i czy zamierza PZPN wesprzeć ten projekt jakoś? Jeżeli tak to jak?

Michał Listkiewicz: Projekt jest bardzo atrakcyjny i ściskam kciuki za jego powodzenie. Wsparcie PZPN mógłby polegać na organizowaniu atrakcyjnych meczów reprezentacji, ewentualnym wyposażeniu w sprzęt piłkarski i ewentualnym ulokowaniu tam siedziby za własne pieniądze.

Zobacz zapis relacji z czata

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy