Reklama

Reklama

​Liga Ukraińska. Trener FK Lwów Witalij Szumski ukarany za ojczystą mowę

Trener FK Lwów Witalij Szumski ukarany żółtą kartką. Kontrowersja w piłkarskiej lidze Ukrainy, w tle globalna polityka.

Do skandalicznej sytuacji doszło w 15. ligowej kolejce ukraińskiej Premier Ligi. FK Lwów podejmował Kołosa Kowaliwka. Trener miejscowej drużyny Witalij Szumski wdał się w rozmowę z arbitrem technicznym spotkania, Mykołą Krzywonosem. Po meczu Szumski tłumaczył na antenie TV Futbol: - Powiedziałem sędziemu - mów do mnie po ukraińsku.

Arbiter techniczny wezwał na to sędziego głównego spotkania Wiktora Kopiewskiego, który ukarał trenera FK Lwów żółtą kartką. Spotkanie zakończyło się wygraną gości 2-0. Lwowianie zajmują aktualnie 11. miejsce w 14-zespołowej ukraińskiej Premier Lidze, goście z Kowaliwki są na miejscu siódmym.

Reklama

Należy pamiętać, że wschód Ukrainy targany jest hybrydowym konfliktem, podsycanym przez Rosję. Kwestia języka jest szczególnie drażliwa. Dla przykładu stolica kraju Kijów, wcześniej w przeważającej mierze rosyjskojęzyczny, w trakcie konfliktu w Donbasie przeszedł na język ukraiński. Inaczej było w galicyjskim Lwowie, który był zawsze ostoją języka ukraińskiego.

FK jest obecnie najwyżej notowanym ze Lwowa. W ukraińskiej Ekstraklasie gra jeszcze z tego miasta Ruch. Najbardziej znany klub ze Lwowa, Karpaty gra obecnie na trzecim poziomie ligowym. Jakoś nam Karpat nie żal, kibice tego klubu przez lata prezentowali szokujące z polskiego punktu widzenia oprawy. Często sławili Stepana Banderę, ideologa odpowiedzialnego za masakrę polskiej ludności na Wołyniu w latach 1943-44.

MS 

Zobacz Interia Sport w nowej odsłonie

Sprawdź!

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy