Reklama

Reklama

Koronawirus. Pandemia może zniszczyć przewagę gospodarzy na piłkarskich boiskach

Budzący się do życia sport funkcjonuje od teraz w zupełnie innej rzeczywistości. Na próżno szukać tłumnie wyrażanej radości, a miejsce spotykania się na piłkarskich trybunach, wciąż trwa proces izolacji, przełamują jedynie transmisje telewizyjne i internetowe. Według badań, mecze bez kibiców mogą znacznie wpływać na to, co dzieje się na boisku.

Kiedy do gry wróciła Bundesliga, oczy piłkarskich fanów skierowane zostały w stronę telewizyjnych ekranów. Radość spowodowana powrotem futbolu mieszała się bardziej z tęsknotą za normalnością, której wciąż tak bardzo nam brakuje.

To, że Robert Lewandowski znów strzela gole nie oznacza, że świat sportu obudził się na dobre. To jedynie namiastka emocji, z którą będziemy musieli jeszcze przez chwilę się pogodzić.

Reklama

Według badań, spotkania rozgrywane przy pustych trybunach mogą mieć znaczny wpływ na przebieg spotkania. Może to między innymi oznaczać zniwelowanie przewagi drużyny gospodarzy, która zazwyczaj gra przy tłumie swoich fanów.

Jak zauważono, sędziowie przyznają więcej czasu podczas urazów w trakcie gry wtedy, gdy drużyna gospodarzy przegrywa. Systematycznie skracają lub wydłużają czas gry, co sprawia, że to właśnie drużyna gospodarzy jest bardziej faworyzowana.

Do tej pory mecze bez wsparcia kibiców oczywiście się zdarzały, na przykład po chuligańskich wybrykach na trybunach. To właśnie te spotkania pozwoliły wysunąć wnioski badaczom, jaka gra układa się przy pustej widowni.

Z obserwacji wynika, że gospodarze wygrywają w 46 procentach przypadków. Do 36 procent spada jednak liczba zwycięstw wtedy, gdy milknie głośny śpiew i okrzyki wydawane z gardeł fanów. Słupki odwracają się z kolei w przypadku gości. Tutaj liczba wygranych spotkań rośnie z 26 procent do 34.

Strzelone bramki, sterowanie czasem meczu, decyzje o przyznawaniu żółtych kartek. To te statystyki mogą być poddawane zmianom do czasu, aż piłka nożna nie wróci do wyglądu sprzed pandemii. Teraz bardziej zrozumiałe stają się pomysły o sztucznym tłumie na trybunach, czy nawet o głosie puszczanym przez głośniki w trakcie rozgrywek.


Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy