Reklama

Reklama

Kongres UEFA: w czwartek wybory prezydenta, Czeferin jedynym kandydatem

Zaplanowany na czwartek w Rzymie 43. Kongres Zwyczajny Europejskiej Unii Piłkarskiej (UEFA) wyłoni prezesa tej organizacji. Jedynym kandydatem jest urzędujący obecnie Słoweniec Aleksander Czeferin, który w 2016 roku zastąpił Francuza Michela Platiniego.

O tym, że Słoweniec będzie jedynym kandydatem, wiadomo już od 7 listopada ubiegłego roku, gdy minął termin zgłaszania chętnych.

51-letni działacz, z wykształcenia prawnik, został wybrany szefem UEFA we wrześniu 2016 - jako ósmy w historii tej organizacji. W głosowaniu na kongresie w Atenach pokonał Holendra Michaela van Praaga (42-13).

Wprawdzie kadencja Platiniego upływała w 2019 roku, ale Francuz podał się do dymisji w związku z dyskwalifikacją, nałożoną przez Komisję Etyczną FIFA.

W zbliżającym się kongresie w stolicy Włoch wezmą udział przedstawiciele 55 narodowych federacji zrzeszonych w UEFA. Obrady mają zacząć się o godz. 9.30 i potrwać do ok. 13. Później przewidziano konferencję prasową.

Reklama

Oprócz wyłonienia prezesa odbędą się też m.in. wybory połowy składu Komitetu Wykonawczego UEFA (ośmiu członków, w tym co najmniej jedna kobieta), a także do Rady FIFA, czyli światowej federacji.

W programie obrad przewidziano również sprawy dotyczące budżetu.

W kwietniu 2017 roku członkiem Komitetu Wykonawczego UEFA został na cztery kolejne lata prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej Zbigniew Boniek - jako drugi Polak w historii, po Leszku Rylskim.

Czteroletnia kadencja połowy składu tego gremium kończy się co dwa lata (wybiera się wówczas siedmiu lub ośmiu nowych członków).

Do obowiązków Komitetu Wykonawczego (obraduje w Rzymie już od środy) należy np. wybór organizatorów najważniejszych imprez, w tym mistrzostw Europy, finałów Ligi Mistrzów i Ligi Europejskiej, ale także m.in. rozdział środków pomocowych.

Wasze komentarze
No hate

Wyrażaj emocje pomagając!

Grupa Interia.pl przeciwstawia się niestosownym i nasyconym nienawiścią komentarzom. Nie zgadzamy się także na szerzenie dezinformacji.

Zachęcamy natomiast do dzielenia się dobrem i wspierania akcji „Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy” na rzecz najmłodszych dotkniętych tragedią wojny. Prosimy o przelewy z dopiskiem „Dzieciom Ukrainy” na konto: ().

Możliwe są również płatności online i przekazywanie wsparcia materialnego. Więcej informacji na stronie: Fundacja Polsat Dzieciom Ukrainy.

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL