Reklama

Reklama

Kenia i Zimbabwe wykluczone z eliminacji Pucharu Narodów Afryki

Kenia oraz Zimbabwe zostały wykluczone z rozpoczynających się w czerwcu eliminacji Pucharu Narodów Afryki 2023 za ingerencję polityczną w działania władz federacji - poinformowała w komunikacie Afrykańska Konfederacja Futbolu (CAF).

Piłkarskie związki zarówno Kenii, jak i Zimbabwe zostały rozwiązane przez ich rządy w zeszłym roku, a następnie z tego powodu zawieszone przez FIFA.

Ministerstwo sportu w Kenii zdecydowało się na taki krok, ponieważ jej szef Nick Mwendwa został oskarżony o liczne oszustwa. Z kolei w Zimbabwe władzom związku zarzucono sprzeniewierzenie funduszy.

Do losowania grup eliminacyjnych oba kraje przystąpiły pod warunkiem spełnienia odpowiednich kryteriów. Głównym warunkiem było przywrócenie niezależności związków piłkarskich w tych krajach.

"Kenia i Zimbabwe nie spełniły jeszcze warunków stawianych przez FIFA i pozostają zawieszone" - uzasadniła wykluczenie CAF.

Reklama

Kenia i Zimbabwe miały grać w grupach C i K

Kenia miała się zmierzyć w grupie C kwalifikacji z Burundi, Namibią oraz Kamerunem, a Zimbabwe miało rywalizować w grupie K z Marokiem, RPA oraz Liberią.

"Grupy C i K będą składać się tylko z trzech drużyn, a kolejność meczów będzie zachowana zgodnie z pierwotnym harmonogramem" - przekazała CAF.

Dwie najlepsze drużyny z każdej grupy awansują do przyszłorocznego turnieju, którego gospodarzem będzie Wybrzeże Kości Słoniowej.

W tegorocznym Pucharze Narodów Afryki Zimbabwe zajęło ostatnie miejsce w grupie B grając m.in z późniejszym triumfatorem turnieju - Senegalem. Z kolei Kenia nie zakwalifikowała się do tej edycji. 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL