Reklama

Reklama

Kasperczak walczy o mistrzostwo narodów Afryki

Trenerowi Henrykowi Kasperczakowi nie udało się dotąd wywalczyć mistrzostwa Czarnego Lądu. Niewykluczone, że ta sztuka powiedzie mu się w styczniowych Mistrzostwach Narodów Afryki, które zostaną rozegrane na stadionach Rwandy.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Mistrzostwa Narodów Afryki (CHAN) są szansą dla piłkarzy, którzy na co dzień występują w swoich rodzimych ligach, a nie w czołowych klubach Europy, czy bogatych drużynach z Zatoki Perskiej, gdzie nie brakuje graczy z Czarnego Lądu.

Ci najlepsi co dwa lata grają w prestiżowym Pucharze Narodów. Dla tych, którzy występują w miejscowych ligach, CAF, czyli Afrykańska Konfederacja Piłkarska, od 2009 roku organizuje African Nations Championship. Dotychczas w tych rozgrywkach triumfowały kolejno: DR Konga, Tunezja i Libia. 

Reklama

Finał czwartego turnieju zaplanowano na boiskach Rwandy, w dniach 16 stycznia - 7 lutego 2016. Jest spora szansa, że zagra tam też prowadzona przez Henryka Kasperczaka reprezentacja Tunezji. Z "Orłami Kartaginy" Henri pracuje od połowy lipca.

- Zasadniczo cele są dwa: awans do finałów Pucharu Narodów w 2017 roku w Gabonie i do mistrzostw świata w Rosji. To jednak nie wszystko. Opiekuję się też drużyną narodową złożoną z miejscowych graczy, która jest w trakcie eliminacji Mistrzostw Narodów Afryki. Przegrali pierwszy mecz z Libią i zremisowali z Marokiem. Teraz trzeba odrabiać straty - mówił nam niedawno trener Kasperczak, który w swojej karierze w Pucharze Narodów wywalczył drugi miejsce z Tunezją, trzecie z Wybrzeżem Kości Słoniowej, a czwarte z Mali. Być może teraz uda u się zdobyć Mistrzostwo Narodów Afryki. 

W poniedziałek Tunezyjczycy wygrali u siebie z Libią 1-0 i część strat już udało się odrobić. Jeśli teraz uda się osiągnąć korzystny wynik i w niedzielnym meczu z Marokiem, to w styczniu "Orły" Kasperczaka zagrają w Rwandzie. 

Tam Tunezyjczycy należeliby do głównych faworytów. Zespół oparty jest bowiem na graczach Etoile du Sahel. To czołowym klubowym zespole z Afryki, który pod koniec listopada zagra w finale Pucharu Konfederacji (odpowiednik Ligi Europy), z południowoafrykańskim Orlando Pirates.   

Michał Zichlarz 

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL