Reklama

Reklama

Kary dla Lechii i GKS-u za rasizm

Lechia Gdańsk otrzymała karę w wysokości 50 tys. złotych, a GKS Katowice - 5 tys. złotych za rasistowskie wybryki swych kibiców - postanowił Wydział Dyscypliny PZPN, obradujący w czwartek po raz pierwszy w nowym składzie.

"Rozbieżność w wysokości kar jest spowodowana faktem, że w Katowicach był to jednostkowy przypadek i karę traktujemy jako ostrzeżenie dla GKS. Co do Lechii Gdańsk, tych przypadków było znacznie więcej" - powiedział PAP przewodniczący Wydziału Dyscypliny Adam Gilarski.

Reklama

Gilarski podkreślił, że Wydział Dyscypliny zwrócił się do Zarządu PZPN z wnioskiem o zmianę regulaminu w ten sposób, aby uwzględniał możliwość stosowania kar dyscyplinarnych, które przewiduje kodeks dyscyplinarny FIFA. Za wybryki na tle rasistowskim są to: kara od trzech punktów ujemnych za pierwsze przewinienie, poprzez 6 pkt za drugie aż do kary degradacji za częstsze przypadki rasizmu.

"Czułbym się bardziej komfortowo, gdybyśmy mogli zastosować wobec Lechii karę odjęcia punktów. Niestety, w regulaminie PZPN nie ma jeszcze takiego zapisu. Jest tylko wytyczna FIFA, która obliguje narodowe federacje, by wprowadziły stosowne przepisy do 1 stycznia 2009 roku" - dodał Gilarski.

Ponadto Lechia została zobowiązana przez WD do przeproszenia na swojej stronie internetowej piłkarzy dotkniętych rasistowskim zachowaniem.

WD nie przyjął kolejnego wniosku o dobrowolne poddanie się karze przez Zagłębie Lubin w związku z aferą korupcyjną. "Mamy nadzieję, że sprawę Zagłębia zamkniemy na następnym posiedzeniu 15 maja. Nie dostaliśmy jeszcze z prokuratury dokumentów co do korupcji w Koronie i Jagiellonii, ale dzięki postępowaniu wewnętrznemu w Kielcach zebraliśmy materiały dowodowe i postępowanie dyscyplinarne w tej sprawie rozpocznie się już przyszłym tygodniu" - powiedział Gilarski.

Wydział Dyscypliny orzekł dożywotni zakaz pełnienia jakichkolwiek funkcji w piłce nożnej przez sześć osób skazanych już przez sąd powszechny na kary więzienia w zawieszeniu za udział w aferze korupcyjnej. Są to: obserwatorzy Stefan Banasik, Andrzej Szczełkun i Krzysztof Perek oraz sędziowie Sławomir Berezowski, Piotr Kotos i Marcin Nowak.

Dowiedz się więcej na temat: Gdańsk | PZPN | Wydział Dyscypliny | rasizm | kara | gks

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje