Reklama

Reklama

Kallen oczekuje gwarancji od Doniecka

Dyrektor UEFA ds. Euro 2012 Martin Kallen oczekuje w najbliższych trzech tygodniach dodatkowych informacji i gwarancji, że nowy dworzec lotniczy w Doniecku powstanie przed rozpoczęciem piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 roku - poinformowały ukraińskie media. Podczas pobytu w tym mieście Kallen uczestniczył w prezentacji projektu przebudowy portu lotniczego.

Martin Kallen podkreślił, że podobała mu się zaprezentowana koncepcja, ale oczekuje na konkretne informacje o terminie realizacji inwestycji. - Prezentacja była bardzo dobra - powiedział - ale do zrobienia jest jeszcze bardzo dużo. Jesteśmy w tej chwili w punkcie wyjścia. Projekt trzeba umieć nie tylko przedstawić ale i zrealizować. Po prezentacji jestem w zasadzie przekonany, że jest to możliwe.

Dyrektor ds. Euro 2012 dodał, że podoba mu się zaprezentowana przez autorów projektu idea realizacji budowy w dwóch etapach. - Trzeba podzielić projekt na dwie fazy - ocenił Kallen. - Moim zdaniem był to mocny punkt w prezentacji. Pierwsza faza to przygotowanie dworca lotniczego do przyjęcia gości EURO 2012, drugą można zrealizować już po mistrzostwach. Podkreślił jednocześnie, że dotychczas przedstawione zostały tylko główne idee, a nie cały, kompleksowy projekt.

Reklama

- Myślę, że dostaniemy niezbędne gwarancje w okresie najbliższych trzech tygodni. To mają być argumenty, że projekt rzeczywiście będzie zakończony do 2012 roku. Wtedy wszystko będzie w porządku - powiedział Kallen.

Przedstawiający projekt deputowany Boris Kolesnikow poinformował, że łączny koszt realizacji projektu szacowany jest na 1,3 mld hrywien (ok. 190 mln euro). Wkład budżetu państwa wynosić będzie ok. 1,1 mld, 200 mln pochodzić ma ze środków okręgu donieckiego, a 60 mln z budżetu miasta Doniecka.

Budowa dworca lotniczego ma się rozpocząć 1 października 2009 roku, a przewidywany czas realizacji wynosić ma dwa lata. Przepustowość nowego terminala wynosić ma 3 tys. pasażerów na godzinę. Rocznie dworzec będzie mógł obsłużyć 6 mln podróżnych. Nowy dworzec lotniczy ma otrzymać imię wybitnego kompozytora Siergieja Prokofiewa.

Dowiedz się więcej na temat: dworzec | Euro 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama