Reklama

Reklama

Jerzy Engel: To jest nieszczęście polskiego futbolu

Były selekcjoner reprezentacji Jerzy Engel podczas konferencji naukowej w Krakowie wymienił 12 problemów zwalniających rozwój młodzieżowego w Polsce. Wśród nich są m.in. jednoczesna praca trenerów na kilku etatach i duża ilość płatnych szkółek.

Engel, który jest obecnie członkiem komisji technicznej UEFA, był jednym z gości czwartkowej konferencji "Rozbić szklany sufit - dlaczego młodzi piłkarze nie mogą się przebić?". Zorganizowano ją w Audytorium Maximum UJ.

"To jest nieszczęście polskiego futbolu, że trener nie może być godnie nagrodzony i musi biegać od pracy do pracy" - powiedział były szkoleniowiec m.in. Legii Warszawa czy Wisły Kraków.

Jego zdaniem rozprzestrzenianie się systemu płatnych szkółek powoduje, że z powodów finansowych szkoleniem nie są często objęte dzieci zdolne, ale których rodziców nie stać na uiszczanie czesnego.

Reklama

Engel wyjaśnił też tytułowe pojęcie krakowskiej konferencji: "Tracimy największą ilość uzdolnionej młodzieży przez "szklany sufit". Piłkarz jest zdolny i dostanie się do drużyny seniorów, ale trener nie wpuszcza go na murawę, gdyż ma na jego miejsce innego "gotowca". Chłopak więc siada na ławce i nie gra zarówno w pierwszym zespole, jak i w niższych rangą drużynach. Ma treningi wyrównawcze, zaczyna tracić kontakt z rzeczywistością, właściwym futbolem. Nie ma bowiem lepszego sposobu na rozwój niż regularna gra".

Do tych problemów dodał on jeszcze m.in. hurtowe transfery młodych piłkarzy za granicę czy niedostatki "zimowej" bazy sportowej, czyli hal, w których jest sztuczna murawa, bądź orlików, które są przykryte balonami.

Kierownik Zakładu Piłki Nożnej AWF Katowice Władysław Szyngiera zwrócił uwagę, że jeśli w przyszłości chcemy, aby polska reprezentacja odnosiła sukcesy, to należy się zastanowić nad zwiększeniem ilości zawodników. Według danych przez niego przedstawionych, w Polsce jest 550 tysięcy piłkarzy, a np. w Czechach 711 tys. W konsekwencji mamy mniejszą liczbę narybku, który jest poddawany selekcji.

"Żadna konferencja automatycznie nie poprawi sytuacji" - powiedział prezes Małopolskiego Związku Piłki Nożnej Ryszard Niemiec, choć jego zdaniem czwartkowe spotkanie może stanowić "inspirację" dla praktyków, tj. organizacji zajmujących się szkoleniem, struktur centralnych i terenowych ZPN oraz klubów piłkarskich, do pochylenia się nad tym problemem.

Organizatorami konferencji byli Małopolski Związek Piłki Nożnej, Koło Prawa Sportowego Towarzystwa Biblioteki Słuchaczów Prawa UJ, krakowska AWF, Stowarzyszenie Trenerów Piłki Nożnej.


Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje