Reklama

Reklama

Jak powstaje Złota Piłka? "To starodawna i czasochłonna technika"

O tym trofeum marzy każdy piłkarz na świecie. Niewielu zapewne jednak wie, jak i z czego stworzona jest Złota Piłka. Za jej wykonanie są odpowiedzialni prawdziwi mistrzowie w swoim fachu. Historia powstania tej prestiżowej nagrody sięga aż 1956 roku. Dziś wieczorem otrzyma ją ktoś z trójki: Lionel Messi, Cristiano Ronaldo i Neymar.

To wtedy po raz pierwszy francuski dziennik "France Football" przyznał nagrodę Złotej Piłki dla najlepszego piłkarza roku. Od tamtej pory, aż do teraz jest ona tworzona przez jeden z najbardziej cenionych, francuskich zakładów jubilerskich - Mellerio dits Meller. Istnieje on już od ponad 400 lat. To jeden z najstarszych jubilerów na świecie. 

Reklama

- Stworzenie tego trofeum zajmuje dziesiątki godzin. To proces, który wymaga pracy wielu osób: złotnika, grawera, osoby od "polerki". Wszystko jest najwyższej i niespotykanej jakości - mówił w rozmowie z fifa.com dyrektor generalny zakładu Francois Mellerio.

Trofeum składa się z dwóch okrągłych połówek, tworzonych z mosiężnych płytek i formowanych techniką nazywaną repoussage.

- To stara technika. Nie jest już tak często używana. Raczej posługują się nią artyści, plastycy - powiedział w rozmowie z Interią jeden z krakowskich złotników Erwin Front. 

- Wykorzystując tę technikę można uzyskać różne kształty np. zrobić cukiernicę. Polega to na tym, że na okrągłej, dużej, stalowej kuli wcześniej mamy przygotowaną płytkę srebra lub złota i na niej wyklepujemy młoteczkiem dany kształt. Jest to bardzo czasochłonne. Oczywiście wszystko zależy od człowieka, który to robi, jaką ma wprawę. Jeśli jest to stary mistrz, wykona to szybciej. Na pewno około jednego dnia trzeba poświęcić na samo uformowanie kształtu. Wymaga to dużej precyzji i cierpliwości - zaznaczał krakowski złotnik z zakładu "Froart", którego tradycja sięga ponad 50 lat. 

Po uformowaniu odpowiedniego kształtu obie części są ze sobą spawane przy użyciu opalarki. Następnie za pomocą dłuta i młotka wytłacza się kształty upodabniające trofeum do piłki. 

W późniejszym etapie futbolówka trafia w ręce złotników i ludzi od "polerki". Grawerowane jest także logo "FIFA Ballon d'Or". Na samym końcu trofeum jest pozłacane i ustawiane na pirytowej podstawce. 

- Piryt nie jest rzadkim minerałem. Nie jest również jakoś bardzo drogi - twierdzi Erwin Front. Krakowski złotnik nie ośmielił się jednak na konkretne wycenienie całego trofeum.

- Bardzo ciężko wycenić taką nagrodę, nie mogąc jej zobaczyć na żywo. Wszystko zależy od grubości warstwy i jaką ktoś sobie naliczy marżę - argumentował złotnik. 

Złota Piłka ma 31 cm wysokości. Jej średnica wynosi 23 cm. Nazwisko zwycięzcy plebiscytu jest grawerowane tuż po ogłoszeniu wyników i umieszczane na pirytowej, efektownej podstawce.

Do kogo powędruje to prestiżowe trofeum za 2015 rok? Przekonamy się już w ten poniedziałek w Zurychu. W najlepszej trójce nominowanych znaleźli się Lionel Messi, Neymar oraz Cristiano Ronaldo

Początek gali rozdania Złotej Piłki o 18:30 na kanale Eurosport. 

Autor: Adrianna Kmak

Czytaj dalej. Dla kogo Złota Piłka za rok 2015? Kliknij tutaj!

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje