Reklama

Reklama

Havelange i Teixeira otrzymali milionowe łapówki

Międzynarodowa Federacja Piłkarska (FIFA) opublikowała dokument potwierdzający, że jej były prezydent Joao Havelange oraz były szef brazylijskiej federacji Ricardo Teixeira otrzymali od firmy ISL milionowe łapówki.

Jest to dossier szwajcarskiego sądu, które wylicza, że Teixeira otrzymał co najmniej 12,74 mln franków szwajcarskich w latach 1992-1997 od firmy International Sport and Leisure (ISL), świadczącej na rzecz FIFA usługi marketingowe, która zbankrutowała w 2001 roku.

W przypadku Havelange'a dokument potwierdza, że w 1997 roku przyjął on 1,5 mln franków szwajcarskich.

Płatności "przypisane" do kont związanych z obydwoma brazylijskimi działaczami wynoszą łącznie 22 mln franków szwajcarskich w okresie 1992-2000.

FIFA udostępniła dokument po tym, jak Szwajcarski Sąd Najwyższy ogłosił, że media powinny otrzymać informacje dotyczące działalności ISL.

Reklama

Firma dzięki przekupstwu miała zapewnić sobie lukratywne kontrakty od FIFA. Posiadała między innymi prawa do transmisji telewizyjnych z piłkarskich mistrzostw świata do 2001 roku, kiedy to z hukiem zbankrutowała z 300 milionami dolarów długu na koncie.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje