Reklama

Reklama

​Grał z Glikiem. Teraz trenuje u niego 3000 dzieciaków

To jeden z niewielu takich piłkarskich klubów w Polsce. W Akademii Piłkarskiej Champions, w ponad 70 oddziałach, trenuje trzy tysiące dzieciaków w wieku od 4 do 12 lat. Co ciekawe założycielem jest Michał Tofilski, który przed laty na środku obrony Wodzisławskiej Szkoły Piłkarskiej grał razem z Kamilem Glikiem.

Klub powstał w 2009 roku jako Akademia Piłkarska Silesia. Szybko się rozwinął. - Teraz mamy swoje oddziały od Gdańska po Cieszyn i od Zgorzelca po Lublin. Staramy się maksymalnie zindywidualizować zajęcia. W najmłodszych rocznikach jeden trener przypada na dwunastu chłopaków - opowiada 28-letni Tofilski. 

Przed laty trenował i grał w Wodzisławskiej Szkole Piłkarskiej, gdzie na środku defensywy występował razem z obecnym reprezentantem Polski i kapitanem Torino FC, Kamilem Glikiem. - Śmieję się, że Kamil jest teraz tak dobry dlatego, że musiał po mnie łatać dziury - mówi z uśmiechem Tofilski. 

Reklama

Z WSP w obecnej kadrze Polski jest zresztą też jeszcze innych zawodnik. To wychowanek tej piłkarskiej szkółki Kamil Wilczek, król strzelców poprzedniego sezonu ekstraklasy, a teraz gracz włoskiego Capri. - Treningi i gra w WSP ułatwiła mi decyzję o założeniu Akademii. Przed laty mieliśmy tam świetne warunki do rozwoju i treningów. Teraz takie same warunki zapewniamy trenującym u nas, a o pewne rzeczy jesteśmy mądrzejsi i staramy się je robić jeszcze lepiej - podkreśla Tofilski. 

Jednym z trenujących zawodników w Akademii Piłkarskiej Champions jest 9-letni Kuba Wilczek. To brat Kamila, który rokuje nie gorzej niż jego starsze rodzeństwo. 

Akademia współpracuje m.in. z DFB, Niemieckim Związkiem Piłki Nożnej i z Carlesem Romagosa Vidalem. - Przez lata był związany ze słynną barcelońską szkółką piłkarską La Masia. Teraz jest dyrektorem technicznym w Paris-Saint Germain, a u nas jest raz do roku, zapraszany przez nas na kurso-konferencje - mówi Michał Tofilski. 

Michał Zichlarz 

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Dziś w Interii

Raporty specjalne

Rekomendacje