Reklama

Reklama

Gibraltar debiutuje w UEFA meczem przeciwko Słowacji

We wtorek Gibraltar zadebiutuje w swoim pierwszym oficjalnym meczu jako członek UEFA. Na stadionie w portugalskim Faro zmierzy się z ostatnim rywalem polskich piłkarzy, zespołem Słowacji.

Utworzona w 1895 r. futbolowa federacja Gibraltaru długo musiała czekać na występ w pierwszym oficjalnym meczu pod auspicjami UEFA. Jedną z przeszkód w uzyskaniu pełnoprawnego statusu członka europejskiej federacji były sprzeciwy Hiszpanii sąsiadującej z tym brytyjskim terytorium zamorskim.

W ostatnich latach władze gibraltarskiej federacji nasiliły starania o przynależność do UEFA i w latach 2006-2007 oraz od października ub.r. uzyskały status członka tymczasowego.

24 maja Gibraltarczycy mogli pogratulować sobie zakończonych sukcesem starań o pełnoprawne członkostwo w UEFA. Wkrótce też rozpoczęto poszukiwania stadionu odpowiadającego wymogom europejskiej federacji. Latem piłkarskie władze brytyjskiej enklawy porozumiały się z Portugalią w sprawie rozgrywania oficjalnych spotkań na jej terytorium.

Reklama

We wtorek Gibraltar zadebiutuje przeciwko Słowacji w oficjalnym meczu UEFA na zlokalizowanym na przedmieściach Faro biało-błękitnym Estadio Algarve. Ten wybudowany na Euro 2004 obiekt będzie areną także innych spotkań rozgrywanych w najbliższych latach przez Gibraltar "u siebie".

Oddalony od Gibraltaru o 400 km stadion był jedną z najgorszych pod względem opłacalności inwestycji Euro 2004 r. 30-tysięczny obiekt znajduje się na wyludnionej nizinie pomiędzy Faro i Loule i dopiero od sierpnia br. służy jako pierwszoligowa arena. Na wybudowanym za prawie 31 mln euro stadionie rozgrywa dziś mecze w Lidze ZON Sagres drużyna Olhanense.

Dzięki zawartemu porozumieniu z Gibraltarską Federacją Piłkarską należący do miast Faro i Loule stadion może liczyć na dodatkowe wpływy i pomoc w spłacie długów narosłych z tytułu budowy i obsługi placówki. Na same tylko wynagrodzenia dla 20 jego pracowników oraz zużywaną wodę i prąd Faro i Loule wydają codziennie ponad 6 tys. euro.

Występy Gibraltaru, który od przyszłego roku rozpocznie regularne gry w ramach eliminacji do mistrzostw Europy we Francji, pozwoli podreperować finanse obu portugalskich miast.

"Za każde spotkanie rozgrywane na Estadio Algarve ratusze w Faro i Loule będą otrzymywać od Gibraltaru wynagrodzenie w wysokości około 25 tys. euro. Kwota ta będzie podobna zarówno w przypadku meczów eliminacyjnych, jak i towarzyskich" - ujawnił były burmistrz Loule Seruca Emidio.

Nowy, 54. członek UEFA prowadził negocjacje w sprawie wynajmu obiektu nie tylko z władzami Faro i Loule, ale również z kierownictwem Portugalskiej Federacji Piłkarskiej. Początkiem współpracy było wrześniowe zgrupowanie na Estadio Algarve juniorskiej reprezentacji Gibraltaru. Młodzieżówka z brytyjskiej enklawy, podobnie jak zespół seniorski, będzie korzystać z obiektu do 2015 r., kiedy to spodziewana jest inauguracja gibraltarskiego Europa Point Stadium. Nowy obiekt ma pomieścić 10 tys. widzów.

Choć piłka nożna jest najpopularniejszą dyscypliną sportu w Gibraltarze, to na meczach liczącej zaledwie sześć drużyn ekstraklasy brak tłumów. Trudno się dziwić, miniaturowy kraj zamieszkuje niecałe 30 tys. mieszkańców, wśród których kilkanaście procent stanowią Brytyjczycy.

Bliskie relacje z Wielką Brytanią utrzymywane są nie tylko w sferze politycznej i gospodarczej, ale również na płaszczyźnie sportowej. W dwóch miejscowych ligach grają m.in. Newcastle United, Manchester United, a także Chelsea. Czołowi reprezentanci kraju występują jednak w mniej "głośnych" klubach, takich jak Lincoln F.C., Glacis F.C., a także Gibraltar United. W kadrze prowadzonej przez Allena Bula wyróżniają się pomocnik Liam Walker, występujący na co dzień w trzecioligowym hiszpańskim San Roque oraz obrońca Joseph Chipolina z gibraltarskiego St. Joseph's F.C.

Dotychczas kadra Gibraltaru rozgrywała mecze z klubami angielskimi lub reprezentacjami wysp w ramach odbywającego się co dwa lata turnieju Island Games. W trakcie imprezy występowała przeciwko takim zespołom jak np. Grenlandia, Jersey, Bermudy, czy Wyspy Owcze. To właśnie w meczu z tym ostatnim Gibraltarczycy odnotowali przed dwoma laty swój bodaj największy dotychczasowy sukces, zwycięstwo 3-0.

Także Wyspy Owcze będą kolejnym, po Słowacji, rywalem Gibraltaru w meczu towarzyskim. Spotkanie zaplanowano na 1 marca 2014 r. Piłkarze z brytyjskiej enklawy również ten pojedynek rozegrają na wynajmowanym stadionie w Algarve.

Z Faro Marcin Zatyka

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama