Reklama

Reklama

Gianni Infantino nowym prezydentem FIFA

Podczas Nadzwyczajnego Kongresu FIFA w Zurychu wybrano nowego prezydenta FIFA. Został nim Szwajcar Gianni Infantino.


Reklama

W ten sposób zakończyła się trwająca 18 lat epoka Sepa Blattera, który od 7 października 2015 roku był zawieszony w związku z aferą korupcyjną.

Gianni Infantino wygrał w drugiej turze. Zdobył 115 głosów, a do zwycięstwa potrzeba było 104. Drugie miejsce zajął Sheikh Salman al-Khalifa z Bahrajnu, który otrzymał 88 głosów.

Infantino to działacz doskonale znany w europejskiej piłce. W sierpniu 2000 roku dołączył do UEFA. Pracował na wielu mniejszych stanowiskach związanych ze stanowieniem piłkarskiego prawa. Po czterech latach został mianowany dyrektorem departamentu prawnego oraz wydziału licencyjnego.

Równolegle odpowiadał za stosunki europejskiej federacji z organizacjami rządowymi a także organami Unii Europejskiej.

W 2007 roku został zastępcą sekretarza generalnego Davida Taylora, którego dwa lat później zastąpił.

Infantino dał się poznać jako człowiek, który od lat prowadzi wszystkie losowania europejskich pucharów - Ligi Mistrzów, Ligi Europejskiej czy mistrzostw Europy. Zwykle wyluzowany, rozbawiony, władający biegle pięcioma językami Infantino na kandydowanie zdecydował się w ostatniej chwili.

Wcześniej popierał Michela Platiniego, ale gdy okazało się, że szef UEFA także jest zamieszany w korupcyjny proceder, Infantino sam postanowił stanąć w szranki z kandydatami z innych kontynentów. Szwajcar ma być nadzieją Europy na lepsze jutro w światowej piłce.

Oto nowy prezydent FIFA! Sylwetka Infantino

Oto główny postulat Infantino:

Flagowym postulatem, który chciałby wprowadzić w życie jest rozszerzenie mundialu. Szwajcar chciałby, aby od 2022 roku w turnieju walczyło 40, a nie jak dotąd 32 reprezentacje. Dwa lata temu, kiedy podobna propozycja padła z ust Michela Platiniego, krytycznie ocenił ją miedzy innymi Joseph Blatter, który twierdził że trzeba bronić jakości imprezy. Przeciwnicy tego rozwiązania podnoszą również argumenty o komercjalizację futbolu (więcej meczów - większe wpływy dla organizatorów).

"Wierzę w rozszerzenie mistrzostw świata oparte na doświadczeniach, jakie mamy z Euro. Wystarczy spojrzeć na kwalifikacje turnieju we Francji. Awans wywalczyły reprezentacje, które nigdy wcześniej tego nie dokonały. To dało nową energię, jeżeli serio myślimy o rozwoju futbolu na świecie, musimy dopuścić więcej reprezentacji na mundial" - powiedział dla brytyjskiego "The Guardian".

Kongres FIFA. Delegaci przyjęli szereg reform

Podczas dzisiejszego kongresu 179 z 207 uprawnionych do głosowania delegatów opowiedziało się za przyjęciem reform, mających na celu skuteczniejszą walkę z korupcją. Później wybrany zostanie prezydent FIFA.

Zmiany w statucie FIFA przewidują m.in. lepszy rozdział władzy, większą transparentność jej działań, wzmożone kontrole finansów i etyki działaczy. Wzrośnie także znaczenie kobiet w strukturach światowej federacji. 

Ponadto ustalono limit najwyżej trzech kadencji (maksymalnie 12 lat) prezydenta oraz członków Komitetu Wykonawczego, który zostanie przekształcony w liczniejszą i bardziej reprezentatywną Radę FIFA. Każdy działacz ubiegający się o którąkolwiek z tych ról ma przejść szczegółowe kontrole uczciwości i lojalności.

Wszystkie zmiany zostały przyjęte en bloc w jednym głosowaniu. Wymagały poparcia przynajmniej 75 procent delegatów, a "za" zagłosowało 89 procent uprawnionych. Przeciw opowiedziało się 22 członków, reszta się wstrzymała.

Przynajmniej raz w roku ma odbywać się konferencja FIFA z udziałem wszystkich federacji członkowskich, umożliwiając im debatę nad najważniejszymi zagadnieniami, takimi jak rozwój futbolu, ustawianie meczów, dyskryminacja, rasizm, bezpieczeństwo, fair play. Dyskusje mają być także prowadzone ze sponsorami i partnerami.

Reformy mają obowiązywać także na poziomie konfederacji oraz narodowych federacji. Wymagane będą zapisy mówiące o neutralności związku piłkarskiego wobec polityki czy religii, zwalczające każdą formę dyskryminacji, jasno definiujące kompetencje poszczególnych organów decyzyjnych oraz o konieczności przeprowadzania rocznych audytów finansowych.

Dowiedz się więcej na temat: Salman bin Ebrahim al-Khalif

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje