Reklama

Reklama

FIFA zmuszona w trybie pilnym przyjąć Gibraltar

FIFA odmówiła Gibraltarowi prawa członka federacji, tymczasem nastąpił zwrot akcji. Trybunał Arbitrażowy ds. Sportu (CAS) w Lozannie nakazał FIFA przyjęcie Gibraltaru w trybie pilnym.

Co? Gdzie? Kiedy? Bądź na bieżąco i sprawdź Sportowy Kalendarz!

Piłkarska federacja Gibraltaru o przyjęcie do FIFA starała się od dwóch lat, ale w 2014 roku Komitet Wykonawczy odrzucił oficjalny wniosek.

W tej sytuacji Gibraltar zwrócił się do CAS o rozstrzygnięcie, a decyzja została podjęta na poniedziałkowym posiedzeniu.

"FIFA ma podjąć natychmiast wszelkie niezbędne środki, aby bez zwłoki przyjąć Gibraltar jako pełnoprawnego członka" - napisano w orzeczeniu CAS.

Reklama

Gibraltar - zgodnie z orzeczeniem CAS - może być przyjęty do FIFA już w przyszłym tygodniu, podczas 66. kongresu organizacji, który odbędzie się w Mexico City.

Jeżeli tak się stanie, Gibraltar już po raz drugi w historii - dzięki CAS - wejdzie w strukturę federacji piłkarskiej. Poprzednio został w 2013 roku przyjęty do UEFA także po pozytywnym orzeczeniu Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu.

Przeciwni przyjęciu Gibraltaru zarówno do UEFA, jak i FIFA była i jest Hiszpania. Jej przedstawiciele, powołując się na statuty obu organizacji, uważają, że członkiem mogą być tylko federacje państw niepodległych, a Gibraltar ma nadal status brytyjskiego terytorium zamorskiego.

Reprezentacja tego kraju wystąpiła jednak w eliminacjach Euro 2016, rywalizowała w grupie m.in. z Polską. FIFA zrzesza obecnie 209 federacji.

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama

Strona główna INTERIA.PL

Polecamy

Rekomendacje