Euro U-21: Włochy - Hiszpania 3-1 w hicie polskiej grupy

Piłkarze młodzieżowej reprezentacji Włoch pokonali Hiszpanię 3-1 w swoim pierwszym meczu mistrzostw Europy do lat 21. W środę będą rywalami "Biało-Czerwonych", którzy rozpoczęli turniej od zwycięstwa z Belgią 3-2.

Euro U-21: wyniki, tabele, strzelcy, terminarz

Od początku spotkania tempo gry było bardzo wysokie, ale szybko przewagę zaczęli osiągać Hiszpanie. W 9. minucie Dani Ceballos przyspieszył i kapitalnym strzałem sprzed pola karnego nie dał żadnych szans bramkarzowi. Precyzyjnie trafiona piłka wpadła w okienko.

Hiszpanie kontrolowali grę, a gospodarze turnieju, choć nie przebierali w środkach, by ich powstrzymać, długo nie mogli wykorzystać potencjału swojego ataku. Koledzy głównie się bronili, więc ofensywne trio Zaniolo-Kean-Chiesa nie mogło doczekać się dobrych podań.

Po około dwóch kwadransach sytuacja na murawie zaczęła się zmieniać. Włosi przejmowali inicjatywę i w 36. minucie wyrównali. Nicolò Barella popisał się kapitalnym dalekim krzyżowym podaniem, Federico Chiesa "skleił" piłkę na lewym skrzydle, wygrał pojedynek biegowy z Martínem Aguirregabirią i strzałem w krótki róg z bardzo ostrego kąta zupełnie zaskoczył Unaia Simóna.

Bliski odzyskania prowadzenia dla Hiszpanii był Carlos Soler. Przymierzył z 19 metrów pod poprzeczkę, ale Alex Meret sparował futbolówkę na rzut rożny. Groźnie pod włoską bramką było też w 64. minucie, gdy Soler miał kolejną okazję, ale nie zdecydował się na strzał.

Wydawało się, że Hiszpanie rozpędzają się, a tymczasem to gospodarze turnieju objęli prowadzenie. W zamieszaniu podbramkowym asystę znów zaliczył Barella, a snajperskim instynktem znów popisał się Chiesa.

W 81. minucie zadziałał VAR i sędzia dostał sygnał, że Soler faulował Riccardo Orsoliniego w polu karnym. Arbiter pobiegł obejrzeć sytuację na monitorze, po czym wskazał na 11. metr. Karnego pewnie wykorzystał Lorenzo Pellegrini - zwodem w stylu Roberta Lewandowskiego zmusił bramkarza do reakcji, a gdy Simón rzucił się w prawą stronę, kopnął piłkę w przeciwnym kierunku.

Już w najbliższą środę jedenastka Hiszpanii rozegra kolejny mecz w Reggio Nell'emilii. Jej przeciwnikiem będzie Belgia. Tego samego dnia Polska będzie rywalem drużyny Włoch w meczu, który odbędzie się w Bolonii.

MZ

1. kolejka UEFA Euro U-21
2019-06-16 21:00 | Stadion: Stadio Renato Dall'Ara | Widzów: 26432 | Arbiter: S. Gözübüyük
Unai Simón Mendibil
88′ Kevin Bonifazi
Martín Aguirregabiria Padilla
11′ Arturo Calabresi
Aarón Martín Caricol
Federico Dimarco
Jorge Meré Pérez
Gianluca Mancini
Jesús Vallejo Lázaro24′
25′ 42′ Nicolo Zaniolo
Daniel Ceballos Fernández  9′
Nicolò Barella
Fabián Ruiz Pena46′
49′ Rolando Mandragora
Carlos Soler Barragán81′
 82′ (k.) Lorenzo Pellegrini
Igor Zubeldía Elorza67′
60′ Moise Bioty Kean
Borja Mayoral Moya
 36′, 64′ Federico Chiesa
Héctor Junior Firpo Adames
88′ Alessandro Bastoni
Marc Roca Junqué
60′ Patrick Cutrone
Rafael Mir Vicente85′
42′ 70′ Riccardo Orsolini