Euro U-21. Belgia - Włochy 1-3. Włosi drudzy w tabeli grupy A

Włosi pokonali w Reggio Emilia Belgię 3-1 w meczu grupy A Euro U-21, którego są gospodarzami. Ponieważ w drugim meczu tej grupy Hiszpanie rozgromili Polaków aż 5-0, to w tabeli sześć punktów zgromadziły trzy drużyny. W małej tabelce najlepszy okazał się zespół z Półwyspu Iberyjskiego, który zapewnił sobie półfinał, przed Włochami i Polakami.

3. kolejka UEFA Euro U-21
2019-06-22 21:00 | Stadion: MAPEI Stadium - Città del Tricolore | Widzów: 20075 | Arbiter: S. Jovanović
F. Chiesa 89'

Włosi od początku spotkania w Reggio Emilia rzucili się na rywala. Gospodarze turnieju powinni prowadzić już w siódmej minucie. Z lewej strony dośrodkował Giuseppe Pezzella, a z kilku metrów "główkował" niepilnowany Nicolò Barella, ale nie trafił w światło bramki.

Z kolei w 27. minucie Patrick Cutrone nie przyjął piłki w polu karny, która odbiła się od biegnącego obok Diona Coolsa i Ortwin de Wolf musiał interweniować, co jednak zrobił skutecznie.

Belgowie niezbyt często kontrowali. W 41. minucie indywidualną akcję przeprowadził Alexis Saelemaekers. Wdarł się w pole karne i przewrócił, ale raczej bez faulu. Potem jednak został nadepnięty na rękę przez Federico Chiesę.

Włosi w końcu wcisnęli jednak gola. Minutę przed końcem pierwszej połowy z lewej strony dośrodkował Pezzella, a Barella na dwa razy oddawał strzały. Za pierwszym został zablokowany, ale potem trafił już do siatki. Tym samym Barella zrehabilitował się za niewykorzystaną okazję z początku spotkania.

Gospodarze imprezy podwyższyli prowadzenie w 53. minucie. Lorenzo Pellegrini dośrodkował z lewej strony, a Patrick Cutrone uderzeniem głową z 12. metra pokonał de Wolfa. Można się tylko zastanawiać, czy wcześniej Pezzella walczący przy linii końcowej nie wyszedł z piłką za boisko, ale sędziowie uznali, że wszystko odbyło się zgodnie z przepisami.

Potem bramkarz Belgów dwa razy wyszedł obronną ręką z groźnych sytuacji. W pierwszy wypadku po strzale Rolanda Mandragory, a następnie Cutrone.

W końcu jednak okazje zaczęły stwarzać też "Czerwone Diabły". W 79. minucie udało im się zdobyć kontaktowego gola. Zza pola karnego przymierzył Yari Verschaeren, a więc najmłodszy zawodnik Euro 2019, który dopiero w lipcu skończy 18 lat.

To jednak "Azzurri" zakończyli spotkanie z przytupem. W 89. minucie Chiesa dostawszy podanie od Sandra Tonalego przymierzył z narożnika pola karnego praktycznie w samo okienko. Potem przez dłuższą chwilę czekano na decyzję VAR-u, czy napastnik Włochów nie był na spalonym, ale ostatecznie uznano, że nie.

Belgowie kończyli mecz w dziesiątkę, ponieważ w doliczonym czasie drugą żółtą kartkę zobaczył Isaac Mbenza, który na murawie pojawił się dopiero w 74. minucie.

Po wygranej 3-1 gospodarze imprezy zajęli drugie miejsce i młodzi Włosi będą musieli czekać na rozstrzygnięcia w innych grupach, żeby dowiedzieć się, czy awansują do półfinału.

Belgia - Włochy 1-3 (0-1)

Bramka: 0-1 Barella (44.), 0-2 Cutrone (53.), 1-2 Verschaeren (79.), 1-3 Chiesa (89.).

Alex Meret
45′ 74′ Alexis Saelemaekers
Alessandro Bastoni
Sebastiaan Bornauw
Arturo Calabresi
57′ Rocky Bushiri Kisonga
Gianluca Mancini90′
Elias Cobbaut
Giuseppe Pezzella90′
56′ Dion Johan Cools
Lorenzo Pellegrini79′
59′ Samuel Bastien
Nicolò Barella  44′ 90′
Bryan Heynen
Manuel Locatelli65′ 72′
59′ Stephane Omeonga
Filippo Romagna
59′ 61′ Orel Mangala
Alessandro Murgia
59′  79′ 71′ Yari Verschaeren
Sandro Tonali72′
Dries Wouters
Federico Bonazzoli79′
Aaron Leya Iseka
Moise Bioty Kean
74′ 76′ 90′ Isaac Mbenza