Euro 2020-Kwalifikacje: Francja - Mołdawia 2-1

Reprezentacja Francji długo przegrywała z Mołdawią, ale dwa gole zdobyte po stałych fragmentach gry dały jej zwycięstwo 2-1 w meczu eliminacji Euro 2020.

Grupa H el. Euro 2020 - zobacz szczegóły

Stawką meczu z Mołdawią miał być dla Francuzów awans, ale bezbramkowy remis Turcji z Islandią sprawił, że wychodząc na murawę, mogli być już spokojni o przepustkę na mistrzostwa Europy.

Wiadomość ze Stambułu najwyraźniej rozluźniła ich, bo fani na Stade de France przecierali oczy ze zdumienia. Mistrzowie świata przegrywali na własnym stadionie z zespołem, który przed miesiącem dostał lanie od Albanii i przegrał z Andorą!

Goście sensacyjnie objęli prowadzenie w 9. minucie po tym, jak Vadim Rata wykorzystał koszmarny błąd Clémenta Lenglet. Francuski obrońca tak niefortunnie podawał piłkę głową do swojego bramkarza, że rywal odebrał mu futbolówkę i kopnął ją do siatki obok bezradnego Steve'a Mandandy.

Francuzi atakowali, ale długo nie mogli wyrównać. W 30. minucie bliski był Olivier Giroud, jednak główkował obok słupka.

Faworyci cieszyli się z gola pięć minut później. Arbiter uznał bramkę, choć sytuacja była kontrowersyjna. Antoine Griezmann dośrodkował z rzutu wolnego, bramkarz gości złapał piłkę, ale wypuścił ją, bo wpadł w niego Giroud. Sędzia uznał, że faulu nie było, z czego skorzystał Raphael Varane i głową trącił futbolówkę do bramki.

Francuzi grali słabo i potrzebowali rzutu karnego, żeby objąć prowadzenie. W 77. minucie w polu karnym faulowany był Lucas Digne i sędzia nie miał żadnych wątpliwości. "Jedenastkę" na gola zamienił Giroud.

To jego 39. gol w 96. występie w reprezentacji. Drugi w klasyfikacji wszech czasów - Michel Platini ma tylko o dwa gole więcej. Liderem jest Thierry Henry, który w 123 spotkaniach zdobył 51 bramek.

Warto zauważyć, że był to już szósty gol z rzędu mistrzów świata, który padł po stałym fragmencie gry.

MZ

9. kolejka Euro 2020-Kwalifikacje
2019-11-14 20:45 | Stadion: Stade de France | Widzów: 64367 | Arbiter: G. Mazeika
Alexei Koşelev
73′ Lucas Digne
Igor Armas
Clément Nicolas Laurent Lenglet
Artur Crăciun38′
Benjamin Pavard
Ion Jardan54′ 68′
 35′ Raphael Varane
Veaceslav Posmac77′
N'Golo Kanté
Radu Ginsari74′
Corentin Tolisso
Vadim Raţă  9′ 34′ 81′
 79′ (k.) Olivier Giroud