Reklama

Reklama

Euro 2012: Nie ma faworytów

W wyścigu o przyznanie prawa do organizacji piłkarskich mistrzostw Europy w 2012 r. żadne miasto nie jest faworytem. Oczywiście Warszawa i Kijów jako miasta stołeczne są absolutnie kluczowe dla projektu - powiedział w poniedziałek we Wrocławiu wicepremier i minister spraw wewnętrznych i administracji Grzegorz Schetyna.

Minister dodał, że do ostatniego dnia i ostatniej godziny przed ogłoszeniem decyzji przez UEFA "nikt nie może czuć się pewny, czy zwolniony z zaangażowania".

Reklama

Schetyna przebywał we Wrocławiu, gdzie m.in. wziął udział w konferencji Dolnośląskiego Komitetu Organizacyjnego Mistrzostw Europy w Piłce Nożnej podsumowującej przygotowania regionu do Euro 2012.

Wicepremier przyznał, że był pod wrażeniem prezentacji nt. stanu przygotowań Dolnego Śląska do mistrzostw. "Wiele zostało zrobione, ale są też rzeczy, które stawiają znaki zapytania np. kwestie hotelowe czy związane z infrastrukturą otaczającą wrocławskie lotnisko" - mówił.

Pełnomocik prezydenta Wrocławia ds. Euro 2012 Michał Janicki powiedział, że budowa tzw. drogi "szybkiego dojazdu" przy lotnisku zakończy się najprawdopodobniej do 2011 r. Koszt tej inwestycji to ok. 34 mln zł. Jednak największą inwestycją portu lotniczego jest budowa nowego terminala. Pod koniec marca wojewoda dolnośląski wydał już pozwolenie na budowę wartego blisko 400 mln zł obiektu.

"Przetarg na budowę zostanie rozstrzygnięty najprawdopodobniej na początku maja i jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to budowa rozpocznie się na przełomie czerwca i lipca, a zakończy w czerwcu 2011 r. Liczymy, że pozwolenie na użytkowanie otrzymamy we wrześniu 2011 r." - powiedział prezes wrocławskiego lotniska Sławomir Kuś.

Do 2012 r. mają zostać spełnione także wymagania UEFA w kwestii bazy hotelarskiej. Michał Zając z odpowiedzialnego za noclegi Convention Bureau Wrocław, w rozmowie z PAP zapewnił, że miasto już teraz spełnia wymogi jeśli chodzi o hotele cztero i trzygwiazdkowe.

"Jeśli chodzi o hotele pięciogwiazdkowe, to obecnie we Wrocławiu znajdują się trzy takie obiekty. Do 2012 r. powstanie jeszcze pięć nowoczesnych hoteli oferujących blisko 1000 pokoi" - dodał Zając. Od marca agencja ds. zakwaterowania TUI wystepująca z ramienia UEFA rozpoczęła kontraktowanie hoteli dla tzw. UEFA Family. We Wrocławiu oraz jego najbliższych okolicach zakontraktowano już 10 hoteli o łącznej liczbie 626 pokoi.

Schetyna dodał, że inwestycje, które są obecnie realizowane na Dolnym Ślasku, "dobrze wróżą, ale konieczna jest dobra współpraca".

Jedną z największych inwestycji drogowych realizowanych na Dolnym Ślasku jest m.in. budowa odcinka autostrady A-4 Zgorzelec - Wykroty. Wartość projektu to ponad 87 mln euro. W ramach inwestycji kolejowych mają zostać m.in. zmodernizowane linie kolejowe Wrocław - Poznań, Wrocław - Legnica i Opole - Wrocław. Za ponad 190 mln zł ma zostać także zmodernizowany wrocławski dworzec kolejowy. Wyremontowany ma zostać m.in. budynek dworca, perony oraz plac przeddworcowy.

Prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz zapewnił, że wszystkie nałożone w umowie z UEFA warunki zostały wypełnione. "Nie oznacza to jednak, że do 2012 r. możemy spać spokojnie, ale pokazuje, że wywiązujemy się ze wszystkich zadań" - mówił prezydent.

Ostateczna decyzja o wyborze miast gospodarzy Euro 2012 ma zapaść 13 maja.

Dowiedz się więcej na temat: Grzegorz Schetyna | W.E. | Wrocław | wicepremier | minister | budowa | UEFA | Euro 2012

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama